Гришо спечели двудневната битка с Долгополов (видео)

Григор Димитров спечели маратонския двудневен двубой срещу Александър Долгополов от 1/4-финала на турнира от сериите Мастърс 500 в Сидни. Срещата на няколко пъти бе прекъсвана заради дъжд и на практика се наложи да се играе в два дни. Българинът обаче довърши започнатото в четвъртък и сломи съпротивата на своя съперник, за да се наложи с 4:6, 6:3, 6:4. Следващият му противник на 1/2-финала ще бъде Жил Мюлер (Люксембург).

Григор загуби първият сет срещу Долгополов с 4:6, след като допусна два пробива. В изблик на нерви българинът счупи ракетата си след последната точка. Над централния корт в Сидни надвиснаха облаци и заваля, което принуди реферът да спре за мача и двамата тенисисти се прибраха в съблекалните. Малко след 7,30 ч. двамата тенисисти отново излязоха на корта и играта беше подновена. При резултат 4:6, 6:3, 4:2 за Димитров играта отново бе прекъсната заради дъжд. След това на два пъти двамата тенисисти тъкмо вече приключваха загрявката си и бяха готови да подновят своя тенис дуел, когато отново заваля дъжд и играчите се прибраха в съблекалните, а в крайна сметка мачът бе отложен за днес.

Двубоят започна с маратонски деветминутен гейм, в който Григор имаше сервис. Българинът поведе с 30:0, но допусна обрат след четири непредизвикани грешки. Той спаси обаче две точки за пробив и в крайна сметка удържа подаването си. Във втория гейм самият Григор можеше да стигне до пробив, но Долгополов се защити. Първият пробив стана факт в третия гейм, но за съжаление беше постигнат от украинеца. Григор успя да го върне в четвъртия гейм, като за това му помогнаха два хубави сервиса, с които постигна директни точки. Българинът затвърди пробива си, след което дойде ред и украинецът да спечели подаването си. Седмият гейм започна с ас на Григор, като топката полетя с 218 км в час. Българинът стигна до три геймбола и успя още от първия опит. Тук настъпи спад в играта на нашия тенисист, който позволи на Долгополов да спечели гейма на нула и да изравни за 4:4. Украинецът постигна втори пробив в деветия гейм, което предопредели изхода на сета.

В десетия гейм все пак Григор поведе с 40:15 и имаше две възможности за връщане на пробива. Долгополов обаче се спаси от първата с бомбен сервис, а при втората Григор сгреши, като прати топката в аут. Украаинецът допусна двойна грешка и Григор получи нова възможност за пробив, но опонентът му се спаси. Последва нова грешка на Григор, който изкара ретур в аут и така първият сет отиде на сметката на Долгополов. Последва близо едночасова пауза заради изсипалия се над кортовете дъжд, след което двамата тенисисти подновиха битката си.

Вторият сет отново започна със сервис на Димитров, който спечели с лекота подаването си. Във втория гейм българинът изравни след изоставане с 0:30, но за повече нямаше сили. Последва гейм на нула за българина, но украинецът също не беше затруднен при своя сервис. Двамата тенисисти печелеха подаванията си в дебнене за пробив, който можеше да се окаже решителен за победата. За щастие Григор първи стигна до пробив в осмия гейм и поведе с 5:3, след което сервира за победата в сета и в крайна сметка успя да изравни резултата и да доведе двубоя до решителната трета част.

В нея Григор пропусна няколко брейкпойнта в маратонския трети гейм, но все пак успя да се пребори за пробив, не и без известна доза късмет. После Димитров взе следващите си две подавания и при 4:2 в негова полза мачът бе прекъснат и впоследствие отложен за петък.

В доиграването обаче българинът показа здрави нерви. Всеки от двамата играчи печелеше своите подавания, но Гришо го направи безапелационно, без да даде дори точка на съперника и така затвори сета и мача за крайното 6:4 в своя полза.