Лукойл претърпя крах в Латвия

Шампионът Лукойл Академик записа втора загуба във втората фаза от турнира за Купата на ФИБА Европа. Тимът от Правец отстъпи с 69:77 при гостуването си на латвийския Вентспилс, а причината за поражението бе слабото второ полувреме, през което българите не успяха да продължат с добрата игра, демонстрирана през първата половина на двубоя.

След този неуспех Лукойл има 1 победа и 2 загуби в група Р на Топ 32, докато Венстпилс е с актив от 2-1.

Първата четвърт не бе особено резултатна, а домакините бяха тези, които успяха да дръпнат, макар и за кратко в резултата с 4:10. Последваха седем безответни точки за българите и 11:10 в полза на “студентите”, след което двата тима още няколко пъти смениха водачеството, преди да фиксират равенство - 17:17 след 10 минути баскетбол.

Българите наложиха лек превес рано през втората част, преди да нанесат големия си удар. При резултат 27:25 Бранислав Ратковица реализира две поредни тройки, които дадоха началото на серия от 12-0, след която Лукойл Академик поведе с 39:25, а на почивката преднината на родния първенец бе 42:31, след като малко преди това бе достигнала 15 точки (42:27).

През третата част домакините обърнаха развоя на срещата в своя полза и заличиха изоставането си със силни минути и поредица от 19-8, за да изравнят резултата - 50:50 В оставащите близо четири минути играчите на Вентспилс се възползваха максималнно от набраната инерция и поведоха с 55:60 след 30 минути. Равносметката за този период бе 16 точки повече в полза на латвийците - 13:29.

Седем точки без отговор направиха разликата 55:67, но кошове на Барович и Тейлър върнаха надеждата на българите - 60:67. Точно тогава обаче американецът си изпорси изключително глупаво неспортсменско нарушение, гарнирано с техническо за пейката на Лукойл Академик, след което Вентспилс пак поведе, вече с 60:73. Българите все пак свалиха малко от разликата, за да се стигне до финалното 69:77

Филип Барович вкара 23 точки и овладя 6 борби при днешното поражение. Димитър Димитров добави 10 точки, а Желко Шакич завърши със 7 точки, 7 борби и 3 завършващи подавания.

За латвийците Артис Ате наниза 18 точки, Кристапс Яниченокс добави 15, докато Алан Уигинс вкара 13.

ВЕНТСПИЛС - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 77:69 (17:17, 14:25, 29:13, 17:14)