Арсенал с ценен успех в битката за титлата

Арсенал прекърши с 2:1 Манчестър Сити в дербито от 17-ия кръг на Премиър лийг и постигна ценен успех в битката за титлата.  Със спечелените три точки "артилеристите" се утвърдиха на второто място в класирането с 36 точки и са само на две от изненадващия лидер Лестър. В герой за Арсенал се превърна Месут Йозил, който асистира за попаденията на Тио Уолкът и Оливие Жиру. Туре Яя върна едно попадение за Сити със страхотен гол в края, но закъснелият щурм на "гражданите" не даде резултат.

Преди мача Арсенал беше в серия от три поредни победи и не познаваше вкуса на загубата в последните си шест домакински мача. Срещу Сити балансът на "артилеристите" у дома също беше изключително положителен - те имаха само една загуба на "Емиратс" в последните си 18 мача, от които бяха са спечелили 11.

Двата тима се вкопчиха в здрава битка, като положенията се редуваха и пред двете врати. В 33-ата минута домакините обаче успяха да открият резултата чрез Тио Уолкът. Нападателят получи пас на границата на наказателното поле от Месут Йозил, успя да обработи топката и я насочи безпощадно към вратата зад Джо Харт. В следващата минута Арсенал организира нова опасна атака, но намеса на Мангала предотврати ново попадение във вратата на "гражданите".

Попадението на Уолкът разколеба "гражданите", които започнаха все повече да грешат. Именно от една такава грешка се възползваха футболистите на Арсенал в последната минута на първото полувреме, когато защитата на Сити отново беше матирана, този път от Оливие Жиру. В ролята на асистент отново се прояви Месут Йозил.

Втората част също започна с добро темпо. В 55-ата минута Жиру беше близо до трето попадение за Арсенал, но пропусна. В 57-ата Серхио Агуеро можеше да върне интригата в мача, но ударът му с глава отблизо беше отразен от Петер Чех. Последва нова мълниеносна атака на Арсенал, при която петима от състава на "артилеристите" се оказаха срещу трима от Сити в собственото им наказателно поле. Аарън Рамзи обаче не успя да преодолее Джо Харт, който спаси отбора си от трето попадение с фантастична намеса.

Четвърт час преди края героят за Арсенал в този мач Месут Йозил беше заменен от Алекс-Окслейд Чембърлейн и обра овациите на трибуните. Десет минути преди края обаче Манчестър Сити намали след гол на Туре Яя, който се разписа с удар от границата на наказателното поле без предварителна подготовка. Арсенал можеше да си върне спокойствието още в следващата атака, но Рамзи пропусна. Натискът на гостите се засили, а Туре Яя имаше нова възможност за гол, но защитата на Арсенал се справи. До края на мача "артилеристите" потрепериха, но успяха да запазят аванса си и така постигнаха поредната си победа над Манчестър Сити и намалиха аванса на лидера Лестър на две точки.