Марек с измъчена победа над Арда в Кърджали

Волейболните шампиони от Марек Юнион Ивкони (Дупница) нанесоха първа домакинска загуба на Арда (Кърджали) от началото на сезона в Суперлигата, след като спечелиха с 3:2 (19:25, 25:15, 25:22, 24:26, 15:9) в дербито на 9-ия кръг, играно тази вечер пред около 1000 зрители в зала "Арпезос".

Волейболистите на Найден Найденов показаха, че се намират в подем и въпреки че загубиха първия гейм, не се предадоха и пречупиха коравия си съперник след повече от 2 часа. Това бе 5-а победа за Марек, която изкачи тима на 5-о място във временното класиране с 16 точки. Арда пък е 6-и също с 5 победи и 4 загуби, но с 14 точки. В следващия 10-и кръг Марек гостува на вицешампионите от Добруджа 07 (Добрич), докато момчетата на Иван Халачев са отново домакини, но този път на Левски. Срещите са в сряда (23 декември) от 18,00 часа.

В началото на първия гейм Марек дръпна с 3:0, но домакините от Арда стигнаха до 20:12 след силна серия от сервиси на Петър Бъчваров. Този аванс им позволи да поведат за радост на местните фенове в Кърджали след 25:19. Във втория гейм блокадата на Марек започна да спира атаките на Арда и те поведоха с 9:5. Ролите се размениха и резултатът бе изравнен след 25:15. В третия гейм грешките в атака на Арда зачестиха и Марек поведе с 5:2. Това позволи на шампионите да се развихрят и да дръпнат с 13:4! Спас Байрев поде обрат за Арда със сервисите си, като доведе до намаляване на разликата до 15:19. Найден Найденов взе прекъсване, но след него последва нов ас - 16:19! Блокадата на Марек обаче отново им върна самочувствието и преднина от 6 точки - 22:16. Въпреки това, Марек трябваше и малко да потрепери, след като домакините се вдигнаха на як щурм, но все пак шампионите поведоха с 2:1 след 25:22.

Инерцията от края на третия гейм и нереализирания обрат даде криле на Арда и домакините дръпнаха със 7:5 в четвъртия, впоследствие и с 8:5 при техническото прекъсване. Авансът им нарастна на 14:10. Треньорът на Арда Иван Халачев бе дал шанс за изява на Кирил Хаджиев на мястото на Спас Байрев, но Марек започна застрашително да намалява изоставането си в този гейм. Тогава Байрев се завърна на терена, но точно когато преломният момент бе близо и вместо 18:18 (б.р.първоначално реферът Константин Йовчев даде 18-а точка, но след консултация с втория рефер Иван Момиров отсъди спорна топка), Арда отново направи разлика от две точки. Опитът и рутината на Невен Нешев им донесе два геймбола, но след невероятна защита от отбора на Марек се стигна до равенство при 24:24. Все пак Арда показа характер и направи 26:24, за да вкара дербито в тайбрек. В решителния гейм обаче шампионите от Марек показаха повече увереност и заслужено се поздравиха с ценна победа в мача след 15:9 и 3:2.

АРДА (КЪРДЖАЛИ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА) 2:3 (25:19, 15:25, 22:25, 26:24, 9:15)
АРДА: Валентин Димов, Делчо Раев, Петър Бъчваров, Васил Атанасов, Спас Байрев, Невен Нешев - Николай Колев-либеро
Старши-треньор: Иван Халачев
МАРЕК: Николай Манчев, Михаил Цветанов, Георги Елчинов, Ангел Велков, Венцислав Трифонов, Борислав Апостолов - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов.