Норвегия спечели трилъра с Румъния и ще играе на финала срещу Холандия

Националният отбор по хандбал за жени на Норвегия победи с 35:33 (27:27, 17:14) след продължение Румъния и се класира на финал на световното първенство, където ще играе срещу отбора на Холандия. "Лалетата" се наложиха с 30:25 (15:8) Полша.

Румъния игра за втори пореден път продължение след 27:27 в редовното време, но за разлика от четвъртфинала срещу Дания, този път представителният тим на северните ни съседи отстъпи в решителната част. За норвежките, които имат възможност да направят требъл след спечелването на европейската и олимпийската титла, осем гола вкара Нора Морк, докато по шест добавиха Вероника Кристиансен и Стине Офтедал. За румънките с осем попадения се отличи Кристина Нягу.

Вратарят на норвежките Кари Гримсбо се превърна в герой за своя тим, след като спаси много опасен изстрел на Валентина Ардян Елисей в заключителните секунди на редовното време. Гримсбо спаси 8 от 30 удара, а Магарета Солберг извади други три топки. Норвежките контролираха първото полувреме, но през второто не успяха да се разпишат в рамките на 10 игрови минути. Това даде два гола аванс на румънките, които обаче не успяха да удържат преднината си и загубиха полуфинала по особено драматичен начин.

Подобни драми нямаше в другия полуфинал, в който Холандия водеше на Полша със седем гола още на полувремето. Шест попадения за "лалетата" вкара Еставана Полман, а с по пет се отчетоха Корнелия Гроот и Ивет Брох.