Раздадоха Спортните Икари (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Фондация "Български спорт" раздаде годишните награди "Спортен Икар" на изискана церемония в Националната галерия "Квадрат 500" по-рано днес. Традицията на Фондация "Български спорт" да връчва годишните награди "Спортен Икар" датира от 1992 г., когато първи носител на приза стана двойният олимпийски шампион на кану от Игрите в Барселона Николай Бухалов. През следващите 23 години десетки български спортисти получиха уникалните пластики на художника Христо Христов като израз на признание за техните постижения.

Големият "Спортен Икар" за "Постижение на годината за 2015 г." заслужи националният отбор по волейбол за мъже, като наградата получи мениджърът на тима Стефан Чолаков. Той излезе на сцената, за да приеме приза и на Владимир Николов за "Шампионско дълголетие".

Спортни Икари 2015

"За отбор на годината" бяха отличени момичетата от националния отбор по художествена гимнастика, които спечелиха сребърен медал в многобоя и бронзов на два обръча и три бухалки на Световното първенство тази есен.

Две награди бяха връчени за "Впечатляващо представяне през годината" - на лекоатлетката Габриела Петрова и на състезателката по спортна стрелба Антоанета Бонева. Петрова стана сребърна медалистка в тройния скок на Европейското първенство в зала в Прага през зимата и завърши четвърта на планетарния форум на открито в Пекин през лятото, а Бонева завърши втора на 10 м пистолет на Европейските игри в Баку и спечели златен и сребърен медал на Световната купа в САЩ, с които си осигури и олимпийска квота за Рио 2016 г.

Световната и европейска шампионка на 200 метра едноместно кану Станилия Стаменова и шампионът по тенис на маса от Световните игри за хора с увреждания и сребърен медалист от Евро 2015 в Дания Денислав Коджабашев бяха отличени за "Достойно представяне през годината".

За "Най-проспериращ млад спортист" беше избран джудистът Денислав Иванов, който тази година стана първият световен шампион на България в този спорт (за кадети), а освен това се поздрави с европейска титла за кадети.

Наградата за "Пробив в елитния спорт" беше присъдена на боксьора Даниел Асенов, който тази година стана европейски шампион за мъже в категория до 52 кг. Той не присъства на награждаването, а отличието от негово име прие Михаил Таков.

Управителният съвет на фондация "Български спорт" всяка година връчва свои специални награди на талантливи млади спортисти, деятели, ветерани, журналисти като признание за техни успехи, принос в реализиране на целите и програмите на фондацията, по повод техни годишнини.
Почетни плакети за 2015 година получават:

1. Тайбе Юсеин (борба) - носител на бронзови медали от световното първенство в Лас Вегас и Европейските олимпийски игри в Баку, както и сребърен медалист от финалния турнир Голдън Гран При
2. Адриан Андреев (тенис, 14 г.) - златен медал на Европейския олимпийски фестивал в Тбилиси
3. Боян Петров (алпинизъм) - първият българин, изкачил хималайския осемхилядник Манаслу
4. Габриела и Стефани Стоеви (бадминтон) - шампионки на Европейските олимпийски игри в Баку