Тренто с невероятен обрат от 0:2 срещу Лубе (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе националния разпределител на България Георги Братоев, записа 4-а поредна и общо 9-а победа от началото на сезона в местната Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев направиха невероятен обрат у дома срещу лидера в класирането Кучине Лубе Банка Марке (Чивитанова) от 0:2 до крайното 3:2 (23:25, 21:25, 25:23, 25:16, 16:14) в дербито на 11-ия кръг, игран тази вечер пред около 4000 зрители в зала "Пала Тренто".
Тренто - Лубе Банка
Така трентинци останаха на 3-о място във временното класиране с 24 точки след 9 победи и 2 загуби, с колкото са и 4-ия Перуджа и 5-ия Верона, но след 8 победи и 3 загуби. Отборът на Лубе пък остъпи първото място в таблицата на DHL (Модена) и вече е 2-и с 27 точки след 9 победи и 2 загуби. В следващия 12-и кръг шампионите от Тренто са отново домакини, но път на Джи Груп (Монца). Срещата е в неделя (20 декември) от 19,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна равностойно, но постепенно Лубе успя да дръпне с 13:10 след блокада на Енрико Честер и грешка на аржентинеца Себастиан Соле от домакините. Последва лека разконцентрация в играта на Лубе, което позволи на трентинци да изравнят при 15:15. Гостите веднага си върнаха преднината при 18:16 благодарение на звездата си Иван Милкович. Тренто стигна до ново равенство при 20:20 след атака и блок на гръцкия диагонал Митар Джурич. Равенството се запази до 23:23, но в крайна сметка Лубе взе гейма с 25:23 след две грешки в атака на Джурич. Шампионите от Тренто тръгнаха силно във втората част и поведоха със 7:4 след блокада и контра на словенския национал Тине Урнаут. Лубе моментално изравни при 7:7 след два последователни аса на Иван Милкович. Силните минути на Милкович продължиха и лидерите в класирането дръпнаха убедително с 14:9, като междувременно в игра за Тренто се появи Георги Братоев. Въпреки това и двата тайм-аута за Радо Стойчев, разликата набъбна до 19:12 за Лубе. Трентинци реагираха моментално, като стипиха изоставането си до 18:19 благодарение на отличните изяви на Даниеле Мацоне, който се отчете с две атаки и ас. Гостите от Лубе не допуснаха равенство и стигнаха до геймбол при 24:19 след контра на бившия играч на Тренто Османи Хуанторена и блокада на Милкович. Момчетата на треньора Джанлоренцо Бленджини спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:21 след нова атака на Хуанторена и поведоха с 2:0.
Радо Стойчев върна в игра разпределителя Симоне Джианели за началото на третия гейм. Самата част стартира равностойно до 6:6, след което Лубе поведе с 9:6 след грешки на домакините. Трентинци веднага стигнаха до 9:9 благодарение на Митар Джурич и Филипо Ланца. Все пак техническата пауза дойде при 12:9 за гостите от Чивитанова. Последва поредно равенство при 14:14, след което Лубе отново дръпна при 19:17 и 20:18 след грешки в атака на Джурич. Шампионите изравниха при 21:21, след което поведоха с 23:21 след две отлични блокади на Джианели. Тренто съумя да запази преднината си и спечели гейма с минималното 25:23 след блок-аут на Тине Урнаут, с което намалиха изоставането си на 1:2. Тренто продължи със силната си игра и в началото на четвъртата част, като дръпна с 5:3 и 7:4 след нови силни изяви на Митар Джурич. Това накара наставникът на Лубе Джанлоренцо Бленджини да пусне в игра Симоне Пароди и опитния Алесандро Фей. Въпреки това, разликата нарасна до 11:5 след няколко отлични блокади на трентинци срещу Хуанторена. Преднината за шампионите на Италия продължи да расте до 15:9, 19:11 и 21:12 до крайното 25:16, с което мачът влезе в тайбрек. В петия решителен гейм домакините показаха страхотен характер и големи сърца. Лубе поведе с 6:3, 7:6 и 11:7, след което трентинци спасиха три мачбола и стигнаха до 14:14. В крайна сметка Тренто измъкна тайбрека с 16:14 след грешка на Хуанторена и контра блок-аут на Джурич.

Най-полезен за трентинци стана Митар Джурич с 23 точки (4 блока и 48% ефективност в атака), а капитанът Филипо Ланца добави още 18 точки (1 блок, 2 аса, 42% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) за победата. Георги Братоев влизаше като резерва, но не се отчете с нито една точка. За тима на Лубе Османи Хуанторена (1 блок, 50% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане) и Иван Милкович (2 аса и 39% ефективност в атака) реализираха съответно 20 и 15 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успеха.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (ЧИВИТАНОВА) 3:2 (23:25, 21:25, 25:23, 25:16, 16:14)
ТРЕНТО: Симоне Джианели 3, Митар Джурич 23, Тине Урнаут 14, Филипо Ланца 18, Даниеле Мацоне 8, Себастиан Соле 8 - Масимо Колачи-либеро (ГЕОРГИ БРАТОЕВ, Олег Антонов 1, Карло Де Анджелис)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ЧИВИТАНОВА: Мика Кристенсън 4, Иван Милкович 15, Османи Хуанторена 20, Клемен Чебул 10, Енрико Честер 7, Марко Подрасчанин 13 - Женя Гребенников-либеро (Алесандро Фей 4, Симоне Пароди, Драган Станкович 2, Антонио Корвета)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.

Снимки: Марко Трабалца, trentinovolley.it

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - ЛУБЕ 3:2 - ТУК!!!