Зенит обърна Динамо (М) от 0:2 и е на финал за Купата, страхотен Зайцев (ВИДЕО + СНИМКИ)

Шампионите на Русия и Европа и носители на Купата за 2015 година от Зенит (Казан), за които в международните срещи играе либерото на националния отбор Теодор Салпаров, записаха нова драматична 5-геймова победа над Динамо (Москва).

Възпитаниците на Владимир Алекно се справиха трудно с гранда от Москва с 3:2 (20:25, 23:25, 25:23, 25:23, 15:13), въпреки че губеха с 0:2 гейма в полуфиналната среща за Купата на Русия, която се игра в Двореца на спорта “Янтарни” в Калиннинград пред 2500 зрители.

На финала днес Зенит ще срещне Белогорие (Белгород), който в  другия полуфинал се справи с Локомотив (Новосибирск) с 3:1 (26:24, 25:23, 25:27, 25:15).

Волейболистите на Динамо започнаха мача изключително силно водени от страхотния Иван Зайцев. Московчани спечелиха първата част от 20:20 след 5 поредни точки (3 аса) на звездата на националния отбор на Италия.

Втората част приключи по подобен начин, след като при 23:23 Иван Зайцев застана на линията за начален удар и заби 2 аса за 25:23.

След това звездите на Зенит Вилфредо Леон, Максим Михайлов и Матю Андерсън се разиграха и макар и трудно успяха да спечелят следващите две части с по 25:23 и тимът от Казан изравни резултата до 2:2 гейма.

Александър Маркин заигра невероятно в началото на тайбрека и заби 5 точки, а Динамо поведе със 7:6. Зенит отвърна на огъня със силна игра на Андерсън и Михайлов и излезе напред с 12:9. Зенит стигна до мачбол при 14:10, но динамовци върнаха 3 поредни точки… Матю Андерсън сложи край на мача с мощна атака за 15:13 в тайбрека и 3:2 гейма.

Полуфинал №1 на Купата на Русия за мъже в Калининград:

ДИНАМО (МОСКВА) – ЗЕНИТ (КАЗАН) 2:3 (25:20, 25:23, 23:25, 23:25, 13:15)

ДИНАМО: Сергей Гранкин 3, Иван Зайцев 21, Александър Маркин 19, Юрий Бережко, Игор Филипов 10, Максуел Холт 6 - Алексей Обмочаев-либеро (Дмитрий Щербинин 1, Павел Панков 1, Павел Круглов 1)
Старши-треньор: Олег Антонов
ЗЕНИТ: Игор Кобзар 1, Максим Михайлов 17, Вилфредо Леон 18, Матю Андерсън 10, Андрей Ащев 5, Александър Гуцалюк 9 - Алексай Вербов-либеро (Владислав Бабичев-либеро, Евгений Сивожелез 6, Сергей Багрей, Виктор Полетаев)
Старши-треньор: Владимир Алекно.

Белогорие (Белгород) – Локомотив (Новосибирск)  3:1 (26:24, 25:23, 25:27, 25:15)