Академик Бултекс 99 изненада Берое

Отборът на Академик Бултекс 99 (Пловдив) поднесе изненадата на VIII кръг в Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Берое (Стара Загора) с 86:80, като това е едва втора победа за пловдивчани от началото на сезона в родното първенство.

Божко Йовович вкара 21 точки и бе с основна заслуга за успеха на домакините, а Васил Бачев и Александър Митрович добавиха съответно по 20 и 19 точки.

Еврик Гари и Тихомир Желев вкараха по 14 точки за старозагорци, а Станислав Ваклинов и Деян Карамфилов добавиха съответно по 13 и 12 точки.

Берое поведе още от първия съдийски сигнал, като след първите десет минути гостите имаха аванс от 25:21, а през втората част момчетата на Любо Минчев бяха още по-категорични и се оттеглиха на почивката с комфортен двуцифрен аванс – 42:31.

Двата отбора си размениха ролите след почивката, след като пловдивчани започнаха отлично второто полувреме и след серия от 19:7, успяха да стигнат до пълен обрат – 50:49. Любо Минчев реагира мигновено и взе прекъсване, като след подновяване на играта Берое успя да спре устрема на Академик, а в последната секунда на третата част Карамфилов вкара тройка и старозагорци отново поведоха – 60:59.

В заключителните десет минути двата отбора си размениха инициативата на няколко пъти, след като първоначално Берое успя да се откъсне напред с шест точки – 67:61, но след това Кьосев, Йовович и Митрович бяха безпощадни при стрелбата и Академик излезе с едни гърди напред – 79:76 при 1:14 минути до края. В оставащото време домакините демонстрираха по-здрави нерви и определено имаха повече късмет, което им подсигури и крайния успех в този мач – 86:80.

Академик Бултекс 99 (Пловдив) – Берое (Стара Загора) 86:80 (21:25;10:17; 28:18; 27:20)

Академик Бултекс 99: Ламбич 1, Маршавелски 4, Бачев 20, Йовович 21, Митрович 19 (Дафинов 2, Ставрев 2, Харт 9, Кьосев 8)

Берое: Барнс 2, Гари 14, Мур 9, Ваклинов 13, Желев 14 (Тодорович 6, Николов 4, Тенчев 2, Гълъбов 4, Карамфилов 12, Раднев)