Голов спектакъл в Ловеч залепи Литекс до Левски и Лудогорец (видео)

Отборът на Литекс изигра трети пореден много силен двубой и записа заслужена победа с 4:2 над Ботев (Пловдив) в мач от 17-ия кръг на "А" група. "Оранжевите" вкараха четири попадения и пропуснаха поне толкова чисти положения пред вратата на "канарчетата", които дори поведоха с гол на Грегъри Нелсън в 27-ата минута. Бившият играч на ЦСКА вкара и двата гола за "жълто-черните", но момчетата на Лауренциу Регекампф просто бяха по-добри днес и заслужено се изравниха с Левски и Лудогорец на върха с актив от 31 точки. "Сините" обаче имат мач по-малко и играят в неделя срещу Славия.

Данило Асприля пък вкара дежурните си два гола (24, 90) и вече води с 10 попадения при стрелците, като има преднина от две попадения пред Клаудио Кешеру от Лудогорец. Останалите два гола за домакините отбелязаха Херни Рохас (42) и Петрус Бумал (53), за когото това беше първи гол в кариерата.

Поражението бе първо за Николай Костов начело на пловдивчани, които останаха на осмо място с 18 точки след загуба №9 от началото на сезона.

Двамата треньори направиха по една промяна от предните си мачове в първенството. Хенри Рохас се завърна за домакините, а от титулярите изпада Диого Виана. Данел Генов пък остана на пейката за сметка на Нико Варела. Още от самото начало "оранжевите" натиснаха и започнаха да пропускат положения пред вратата на Виктор Голас.

Изненадващо Грегъри Нелсън даде аванс на Ботев. Той бе точен в 27-ата минута, след като се възползва от грешка на Елтон дос Рейс. Домакините обаче върнаха бързо попадението. В 34-ата минута Асприля засече с глава центриране отдясно и прати и топката в мрежата за 1:1. Голът бе негов девети в първенството и го изведе еднолично на върха при стрелците. Още преди почивката Херни Рохас донесе пълен обрат за "оранжевите" след попадение от 18 метра. Колумбиецът вкара своя втори гол в "А" група от 13 срещи.

Александър Колев и Даниел Генов влязоха на почивката за гостите, но и това не помогна.
Второто полувреме отново мина под доминацията на Литекс, които 53-ата минута вече водеха с 3:1. Бумал с красив удар от 17 метра даде два гола аванс на домакините. Най-добрият играч на Ботев Грегъри Нелсън в 64-ата минута намали със своя втори гол в мача. Крилото премина двама бранители и стреля над 20 метра по земята и вече има три гола в три мача за "канарчетата".

До края на срещата Литекс пропусна още чисти положения, а Голас бе на висота и на няколко пъти изби опасни удари. Бьорн Йонсен, Георги Минчев и Асприля пропиляха добри възможности.
Последният все пак в 90-ата минута вкара своя 10-и гол в първенството, като прати топката в мрежата с бомбен шут от над 22 метра.

Така домакините вкараха 11 гола в последните три мача, като последните две домакинствата отбелязаха по четири попадения във вратата на Славия (4:0) и Ботев (4:2).

Литекс гостува на "Тича" през седмицата, а "канарчетата" излизат в "Коматево" срещу Лудогорец. Другият уикенд в Ловеч пък е дербито между "оранжевите" и шампионите.

ЛИТЕКС - БОТЕВ (ПД) 4:2

0:1 Нелсън (27)
1:1 Асприля (34)
2:1 Рохас (42)
3:1 Бумал (53)
3:2 Нелсън (64)
4:2 Асприля (90)

ЛИТЕКС: Баривиера, Попов, Елтон, Перес, Недялков, Бумал, Малинов, Асприля, Рохас, Арсенио, Йонсен.

БОТЕВ (ПД): Голас, Христов, Златков, Николов, Филипов, Балтанов, Огнянов, Кифуети, Юсейн, Варела, Нелсън.