Шампионите с нова европобеда в последната секунда

Тройка на Павлин Иванов при оставащи 1.6 секунди до сирената осигури на Лукойл Академик победа със 78:75 като гост на естонския Калев и запази надеждата на шампионите за класиране в следващата фаза жива. Българите наваксаха изоставане от 12 точки, а този успех дойде по начин, идентичен на първата победа срещу днешния съперник, когато Филип Виденов матира естонския съперник с тройка в последната секунда в “Арена Ботевград”.

Лукойл вече има 3 успеха и 2 поражения в група H на турнира за Купата на ФИБА Европа, а след седмица гостува на израелския Макаби Ришон ЛеЦион, от когото допусна поражение като домакин.

Двата отбора изиграха много равностойно първо полувреме, а българите имаха аванс от една точка - 29:28 в края на първата част, след като в голяма част от нея бяха в ролята на догонващи в резултата. В началните минути на втория период играчите на Тони Дечев се откъснаха напред с 5 точки, но до почивката Калев взе водачеството и се оттегли с преднина от 39:43 след 20 минути.

През третата четвърт естонците заиграха на пълни обороти и най-голямата разлика в тяхна полза достигна 12 точки - 49:61 след малко повече от 26 минути игра. Точно тогава Павлин Иванов се разигра и помогна на българския тим да намали пасива си до 57:63 след 30 минути. “Студентите” догонваха естонския вицешампион през цялата последна четвърт, преди Желко Шакич да изравни за 75:75, а в последното нападение на българите за двубоя Павлин Иванов да нокаутира домакините с тройка за 78:75.

Именно Иванов бе най-резултатен за победата с 23 точки. Желко Шакич добави 14, а Бранислав Ратковица остана с 10 точки и 4 асистенции.

За Калев Грегор Арбет и Стен Сок вкараха по 13 точки, а Джош Буун записа “дабъл-дабъл” от 12 точки и 10 борби.

КАЛЕВ - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 75:78 (28:29, 15:10, 20:18, 12:21)

КАЛЕВ: Стен Сок 13, Грегор Арбет 13, Брандис Рейли-Рос 11, Марко Килингсуърт 7, Джош Буун 12 (Райн Вейдеман 6, Янар Соо 2, Мартин Дорбек 5, Роландс Фрейманис 6, Ерик Кеедус,)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Бранислав Ратковица 10, Филип Виденов 7, Павлин Иванов 12, Желко Шакич 14, Филип Барович 13 (Асен Великов 5, Тенчо Банев, Чад Тимбърлейк, Николай Грозев, Димитър Димитров 6)