Голям бой! Барса гази, вилнее и преподава на "Бернабеу" (видео + галерия)

Отборът на Барселона разпокъса на парченца Реал Мадрид и спечели с категоричното 4:0 като гост на Реал Мадрид в 231-ото издание на Ел Класико, което днес беше част от 12-ия кръг на Ла Лига. Луис Суарес (11 и 74), Неймар (39) и Андрес Иниеста (53) смачкаха мадридистите и накараха голяма част от зрителите да си тръгнат преди края на мача, чувствайки се опозорени. С успеха "синьо-червените" направиха преднината си на върха шест точки. Двубоят беше предшестван и съпътстван от изключително строги мерки за сигурност предвид опасността от терористични действия.

Реал Мадрид - Барселона Лионел Меси не попадна в стартовия състав на Луис Енрике и се появи, когато всичко беше решено в началото на второто полувреме. Иван Ракитич се нареди сред титулярите и си партнираше в халфовата линия с Андрес Иниеста и Серхио Бускетс. Сержи Роберто активно подпомагаше Луис Суарес и Неймар с действия по дясното крило. Рафаел Бенитес заложи на наглед атакуваща формация в схема 4-3-3 с Гарет Бейл, Карим Бензема и Кристиано Роналдо. Мадридският специалист сбърка състава и загуби центъра на терена, което обрече неговия отбор на поражение.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 През първата част гостите от "Камп Ноу" наложиха тотална доминация и скриха топката на своя съперник. Срещата започна с масирана дълбока преса на "лос меренгес", която постави под напрежение "лос кулес", но без резултат. В седмата минута се появи първата възможност: Жорди Алба намери Суарес в наказателното поле, той насочи към Неймар, но ударът на бразилеца не беше точен.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В същата минута Жерард Пике сгреши при изнасянето, ала Серхио Бускетс се притече на помощ и направи много важен шпагат в наказателното поле. В деветата Кристиано Роналдо блесна с атрактивен финт отдясно, навлезе в наказателното поле, но Клаудио Браво се намеси и за негово щастие топката не отиде към човек в бяло.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В 11-ата минута каталунците сътвориха първата смъртоносна акция, завършила с превъзходен гол на Суарес. Сержи Роберто се включи през центъра и асистира надясно към уругваеца, който реализира изключителен гол след изстрел с външен фалц в далечния ъгъл - 0:1. В 14-ата капитанът на Барса Андрес Иниеста хвърли далечен пас по конец към Сержи Роберто, той върна към Иван Ракитич, но хърватинът шутира над гредата.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В 17-ата домакините поискаха дузпа, но повторенията показаха, че Роналдо и Даниел Алвеш се държат с две ръце и няма как да бъде дадена такава. В 24-ата минута Неймар изпълни нещо средно между удар и центриране, Суарес се размина с топката, тя отиваше към долния ляв ъгъл, ала Кейлор Навас плонжира и улови. Минута по-късно Сержи Роберто беше изпуснат на дузпата, ала не съумя да натисне топката. В 28-ата пресата на мадридчани накара Бускетс да сбърка при изнасянето, топката стигна до Хамес Родригес, след чийто силен удар Браво показа непоколебимост.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В 30-ата съдията Фернандес Борбалан не видя как Кристиано удари с лакът в главата Алвеш, а извади картон на бразилеца. Периодът между 38-ата и 39-ата минута беше ключов. Домакините на два пъти изпуснаха да вкарат, а в ответната акция получиха гол. Първо Карим Бензема не успя да стреля на втората греда, а след това Браво изпусна топката, а Кристиано беше блокиран на ръба на позволеното от Бускетс.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 Секунди по-късно каталунците реализираха, след като страничният рефер по-скоро сбърка и не вдигна флага за засада. Неймар се отскубна в лявата част на наказателното поле и насочи топката под плонжа на Навас - 0:2. В добавеното време на полувремето по чудо момчетата на Луис Енрике не вкараха трети гол. Неймар показа изключителна техника на тъча, финтира двама защитници и тръгна скоростно напред с топка в краката. Бразилецът стигна до аутлинията, върна към Суарес, той насочи в очертанията на вратата, но Марсело изби от голлинията. При добавката Ракитич беше блокиран от Рафаел Варан.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 Втората част стартира с мощен домакински натиск. Едва минута след почивката Марсело получи подарък от Пике, беше сам в наказателното поле и шутира от външната страна на мрежата. В 48-ата Хамес Родригес стреля мощно - Браво показа изключителен рефлекс и неутрализира страхотния удар. В 52-ата Неймар шутира прецизно над стената от фал - Навас внимаваше и изби. Минута по-късно барселонци вкараха нов великолепен гол. Иниеста подаде към Неймар, той му върна с петичка и капитанът на каталунците нанесе безжалостна тупалка и прати топката в горния десен ъгъл на Навас - 0:3.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 А тепърва предстоеше влизането на Лионел Меси, който в 56-ата смени Ракитич. Минута по-рано Суарес изпусна две страхотни възможности, като първо поиска дузпа между двама бранители, а след това, оставен сам в наказателното, стреля неточно към близкия ъгъл. В 61-ата на два пъти се получи напрежение пред Браво, като при втория път Варан не стреля достатъчно силно и точно с глава. В 64-ата Гарет Бейл поиска дузпа за игра с ръка на Пике, но тя беше почти плътно до тялото. В 66-ата Меси хвърли чудесен пас в наказателното поле, Неймар му върна назад, а Лео беше блокиран.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В 68-ата Роналдо пропиля много изгодна голова ситуация. Бейл изведе CR7 сам срещу Браво, но португалецът не успя да преодолее чилиеца и изпусна най-чистия шанс за Реал. В 72-ата защитата на "лос бланкос" отново изпусна Суарес, той предпочете да стреля, но Рамос успя да играе с топката. В 74-ата позорът за домакините стана още по-голям. Суарес беше изведен в наказателното поле, можеше да потърси пас към Алба, но голмайсторски насочи покрай Навас и оплете топката в мрежата до гредата за внушителното 0:4.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 Андрес Иниеста напусна терена с аплодисменти от трибуните, напомнящи за ръкоплясканията за Роналдиньо в Мадрид преди десет години. В 80-ата Бензема стреля с глава, но непоклатимият Браво спаси. В 84-ата Иско изпусна нервите си и изрита Неймар за директен червен картон. Борбалан го извади без забавяне. В 88-ата минута Пике побесня, след като Мунир Ел Хадади го лишия от така сладкия за него пети гол. Младият нападател насочи в аут, а номер 3 беше на още по-изгодна позиция. Бранителят беше бурно освиркван при всяко свое докосване и с наслада щеше да покаже любимите пет пръста на "бялата" публика.

Реал Мадрид - Барселона - 0:4 В крайна сметка Барса изнесе лекция на "Бернабеу", а бъдещето на Рафаел Бенитес виси във въздуха. Това беше един от най-слабите мачове на Реал Мадрид в последните години, за което огромна вина носи именно наставника.