Джокович преклони глава пред Федерер в Лондон (видео)

Поставеният под номер 3 Роджър Федерер победи със 7:5, 6:2 световния №1 и водач в схемата Новак Джокович в мач от Група "Стан Смит" на Финалния турнир на ATP в Лондон. С този успех Федерер си осигури класиране на полуфиналите и прекъсна серията от 23 поредни победи на Джокович.

Това бе двубой №43 между двамата, като Федерер вече има минимално предимство в преките си мачове със сърбина - 22 победи за швейцареца срещу 21 за Джокович. Последният им сблъсък преди днешния бе спечелен от Джокович - на финала на US Open през септември тази година.

Федерер преследва рекордна седма титла в престижното състезание, докато Джокович ще се опита да триумфира за четвърти пореден и общо пети път.

През миналия сезон двамата трябваше да се срещнат на финала, но Федерер не излезе на корта заради проблеми с гърба.

Сърбинът и швейцарецът спечелиха убедително първите си срещи в групата. Джокович разби японеца Кей Нишикори с 6:1, 6:1, а Федерер се справи с чеха Томаш Бердих - 6:4, 6:2. По-рано днес, в мач от тази група, Нишикори срази Бердих със 7:5, 3:6, 6:3.

Мачът започна с трудно откриващо подаване за Федерер, в което ветеранът от Швейцария трябваше да спасява точка за пробив при 30:40. Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" обаче се справи и се пребори за подаването си. Последваха минути, в които двамата тенисисти печелеха геймовете, в които сервираха. При 6:5 за Федерер обаче пред 34-годишния швейцарец се отвори шанс да затвори първия сет без тайбрек. Федерер стигна до сетбол при 30:40 в сервиса на Джокович, но 28-годишният сърбин първоначално се спаси. При втория сетбол на шесткратния шампион обаче Федерер направи страхотно отиграване на мрежата и грабна първата част със 7:5.

Федерер проби на 30 в началото на втория сет. Той пропусна брейкпойнт при 15:40, но при следващата точка с коварен ретур, който смъкна топката в краката на Джокович, изненада сърбина и поведе с 2:0. Ноле обаче върна пробива още в следващия гейм, на 30. Роджър отрази първата точка за пробив при 15:40 с блестящ сервис, но при втория разиграването завърши с аут на швейцареца от форхенд.

Джокович изравни за 2:2, но след това Федерер се разигра и направи пробив в шестия гейм. Малко след това резултатът стана 5:2 за швейцареца и носителят на 10 титли от "Големия шлем" трябваше да сервира за оставане в двубоя. Федерер обаче бе решил да приключи мача още тук - на сервис на противника си. И успя. Федерер си извоюва мачбол със страхотен минаващ удар от бекхенд, но при разиграването в следващата точка надделя Джокович. Федерер обаче си спечели втори мачбол и го реализира, след като системата за видеоповторения "Ястребово око" показа, че топката е излязла в аут след форхенд на Джокович.

В последния си мач в групата Федерер играе с Нишикори, а Джокович среща Томаш Бердих. В сряда пък предстои да се изиграят нови два мача от Група "Илие Настасе". В 16,00 часа българско време един срещу друг ще се изправят Рафаел Надал и Анди Мъри, а в 22,00 часа е двубоят между Стан Вавринка и Давид Ферер.