Драма в Кипър ни прати в елитен кръг за Евро 2016

Националният отбор на България до 19 години се класира доста драматично за участие в Елитния кръг за Евро 2016. Тимът на Светослав Тодоров завърши 3:3 с домакините от Кипър в последната си среща от квалификационния кръг, но благодарение на равенството 2:2 между другите два отбора в групата - Люксембург и Полша си гарантира участие в следващия кръг.

Младите "лъвове" завършиха на второ място в крайното класиране с актив от четири точки. Толкова има и Люксембург, но победата с 2:1 на "трикольорите" в прекия двубой даде предимство на Божидар Краев и компания. Полша пък спечели групата със седем точки.

На стадион "Куклия" в Пафос един страхотен Александър Георгиев бе в основата България да се класира напред, след като отбеляза два гола и асистира за първото попадение на Краев.

България трябваше да победи и да разчита Полша да не загуби, за да е сигурна за второто място. Всъщност следобедът започна много лошо за "лъвовете", след като в 30-ата минута централният защитник на домакините Христодолу откри в 29-ата минута, а Люксембург вече водеше с 2:1. В този момент България се озова на четвърто място в групата.

Талантът на Левски Божидар Краев обаче изравни в 41-ата минута с първото си попадение в квалификациите след подаване на Александър Георгиев и върна шансовете. Второто полувреме отново започна лошо за играчите на Тодоров. Малекидис даде нов аванс на домакините в 47-ата минута. В този миг дори пълен обрат за България не гарантираше второто място.

Такъв обрат настъпи много бързо. Благодарение на две попадения на капитанът Георгиев, който първо изравни в 58-ата минута след подаване на съотборника си в Литекс Тонислав Йорданов, след което в 63-ата минута вкара за 3:2. Голът бе негов трети в тези квалификации, след като донесе и победата на Люксембург (2:1) преди няколко дни, а този път му асистира младата надежда на Славия Ангел Максимов.

Буквално секунди по-късно дойде важната новина, че Полша изравни 2:2 и по този начин върна България на второ място. В следващите минути на срещата младите "лъвове" пропуснаха да вкарат четвърти гол, а в 82-ата минута Калис след поредното центриране от статично положение пред нашата врата вкара за 3:3.

За наша радост нов гол във вратата на Михаил Михайлов не падна, а също така и Полша не допусна първо поражение и България остана на второ място в крайното класиране след една победа (2:1 Люксембург), едно равенство (3:3 с Кипър) и една загуба (0:1 Полша) на Острова на Афродита.

Жребият за елитния кръг ще се тегли на 3 декември, а мачовете ще се проведат през май и юни догодина. Европейското първенство е от 11 до 24 юли в Германия.

КИПЪР - БЪЛГАРИЯ 3:3