Годината в рали шампионата завършва в Панагюрище с петима нови шампиони

За втора поредна година всички шампиони на България в първенството по автомобилизъм ще бъдат нови и всички те ще спечелят титлата за първи път. Това трябва да стане в неделя следобед на финала на панагюрското рали "Средна гора" в 15.00 часа на площад "20 април" в града.

Кралската титла в ралитата на България бе предрешена още в Сливен, където местният екипаж Георги Василев/Стефан Добрев (Дианел Рейсинг, Мицубиши Лансър Ево 9) завърши като победител и натрупа значителен аванс, който съперниците му не можаха да стопят в Шумен, а няма да успеят да направят това и тази уикенд в Панагюрище. Това ще е първа титла за сливенчаните, които ще бъдат съответно и петият различен шампион в българския спорт от 2000 г. насам.

Василев/Добрев имат в момента 179 т., вторите в класирането - Христо Атанасов/Марин Иванов (Бултранс, Рено Клио) са на огромната разлика от 83 т. назад. Освен че имат шанса да завършат годината като вицешампиони, този екипаж е и гарантиран шампион при автомобилите с две задвижващи колена, като водят на Здравко Минев/Давид Кварацхелия (Марина МС, Рено Клио) със 127:81 т.

Годината за Атанасов/Иванов може да приключи повече от успешно, след като двамата пилоти от Велики Преслав имат възможността да спечелят и титлата в своя клас RC3. Спорът за първото място е с Минев/Кварацхелия, които имат минималната преднина - 145:144.5, а третите в класирането - Борис Григоров/Ангел Башкехайов (Хоби кар, Ситроен С2 S1600) са повече от 42 т. разлика. В едно състезание максималните точки, които могат да бъдат спечелени са 39.

Нов ще бъде и шампиона в RC4, като за първото мястото претендират три екипажа - Михаил Симеонов/Васил Георгиев (Булкам, Ситроен С2, 97 т.), ветераните Николай Кортелов/Наско Цонев (Моторспорт, Ситроен С2, 81) и Боян Бузус/Димо Бозуков (АРТ, Рено Клио, 79). Това ще е и най-интригуващият трибой в рали Средна гора.

Реално 23 т. делят и претендентите за последния клас - RC5, съотборниците от БАМС Владимир Сиврийски/Румен Манолов (БАМС, Дачия Логан) и братята Васил и Емил Димитрови (Ситроен Саксо). Третите в класирането - Стефан Желязков/Иван Турлаков (Дианел Рейсинг, Ситроен Саксо) - 105 т. също имат реален шанс да се окажат победители в края на годината в зависимост от това, как ще се развие рали Следна гора.

Дължината на финалното състезание е 424.86 км, които са разделени на 11 скоростни етапа (общо 154.76 км) и стартира днес вечерта в 20.03 ч. с нощна скоростна отсечка по уличите на Панагюрище. В събота стартът е в 11.00, а денят завършва в 17.53 ч.