Обзор на V кръг на НБЛ

Спартак (Плевен) продължава да побеждава, но след пет кръга в НБЛ това може би не трябва да бъде новина. Със сигурност най-впечатляващият момент от петата седмица на сезона бе разгромната победа на Балкан над Черноморец със 137:56, следвана от домакинския успех на Берое с 89:87 след продължение срщеу Черно море Порт Варна, както и с четвъртия успех на плевенчани, този път като гост на Академик (Пловдив). Рилски спортист измъкна победата като гост на Левски със 75:74, а Лукойл Академик обърна Ямбол за едно полувреме и триумфира с 92:71.

Рилски спортист постепенно намира ритъма си и записа трета победа през новия шампионат, печелейки като гост на Левски в София със 75:74. Американският гард Франк Търнър поведе съотборниците си и завърши с 21 точки и 8 асистенции, а Йордан Бозов се включи отлично като резерва с 15 точки и 6 борби. За столичани Алекс Симеонов наниза 22 точки овладя 7 борби и направи 4 асистенции, докато Христо Николов се отчете с 13 точки, 8 борби и 3 асистенции. Александър Янев пък вкара 7 точки и овладя 7 борби в последната си среща с екипа на “сините”, след като стана ясно, че ще продължи кариерата си в Аржентина. Рилецо има 3 победи и 2 загуби и е на четвърта позиция в НБЛ, докато Левски е седми с 1 успех и 4 поражения.

Лукойл Академик проспа първото полувреме на гостуването си в Ямбол, но през второто показа истинското си лице и стигна до победата. Шампионите губеха с 5 точки на почивката в зала “Диана”, ала през втората половина на двубоя се събудиха и ограничиха ямболии до само 30 точки, за да надделеят с 92:71. Филип Барович бе най-добър с 25 точки и 11 борби, докато Желко Шакич се включи с 18 точки като резерва, а Павлин Иванов наниза 16 точки срещу един от бившите си отбори. Филип Виденов пък получи почивка в този двубой. Опитният Милиян Боцка вкара 21 точки за Ямбол, докато Денис Агре се опита да се противопостави максимално на високите играчи на съперника и се отчете с “дабъл-дабъл” от 16 точки и 12 борби. “Студентите” остават на върха с 5 победи от 5 мача, докато Ямбол е на дъното с контрастиращ актив от 5 загуби.

Берое записа впечатляващ обрат срещу гостуващия тим на Черно море Порт Варна. Играчите на Любомир Минчев заличиха двуцифрен пасив и след силно второ полувреме пратиха двубоя в продължение, където довършиха започнатото и спечелиха с 89:87. Американецът Еврик Гари бе най-добър за заралии с 28 точки за 33 минути игра, докато сънародникът му Остън Барнс остана с 11 точки и 10 борби. Тихомир Желев вкара 13 точки на бившия си отбор, докато за варненци Симеон Илиев реализира 22, а Пламен Алексиев завърши със 17 и 13 асистенции. “Моряците” са пети във временното класиране с 3 победи и 2 загуби, докато Берое е със същия актив, но с една позиция по-надолу.

Спартак (Плевен) надигра като гост Академик (Пловдив) и записа четвъртата си победа от началото на сезона след 93:82 в зала “Строител”. Плевенчани изковаха успеха си през втората половина на двубоя, а обичайните заподозрени отново бяха на ниво - Милован Савич вкара 20 точки и овладя 10 борби, Урош Величкович остана с 15 точки, а Веселин Георгиев и Димитър Маринчешки останаха съответно с 20 и 21. За пловдивчани Бошко Йовович вкара 19, а Костадин Маршавелски се включи силно от пейката с 22.

Балкан (Ботевград) смачка Черноморец (Бургас) със стряскащите 81 точки разлика - 137:56. Общо седем баскетболисти на “зелените” завършиха с двуцифрени точкови показатели водени от 28-те точки на Стоян Петков и 17-те на Душан Цветкович. Ботевградчни реализираха поне по 30 точки във всяка четвърт, ограничавайки съперника си до само 29 точки през първото и 27 точки през второто полувреме. Ростислав Тончев и Боян Тенев се отличиха за гостите с 15 и 14 точки.

Колаж: Графика ООД