"Червената шапчица" закри ендуро сезон 2015 край "Копринка"

С много адреналин и приятни емоции завърши ендуро сезон 2015 този уикенд. За финал организаторите на BG-X Ендуро шампионата избраха да зарадват феновете със забавното отборно състезание "Червената шапчица", което беше проведено край язовир "Копринка" (Казанлък), а главен инициатор отново бе организаторът на екстремната ендуро верига - Жото Хаджиев.

В състезанието, което протече по предварително замислен сценарий-пародия, взеха участие 40 тима с мотоциклети и 20 с ATV, като всеки от тях бе съставен от съответно четирима или трима състезатели и носеше име свързано с приказката на Братя Грим.

Внушителен масов старт от плажа пред комплекс "Лазур" бе даден точно в 11.00 часа в събота, когато над 200 мотора атакуваха долината. Пилотите търсеха снимка на Червената шапчица, до която трябваше да намерят друга снимка на някой от пародираните герои от шампионата и да достигнат до къщичката на бабата.

И докато състезанието беше замислено "на майтап", траковете изобщо не бяха лесни. Организаторите спретнаха доста предизвикателни трасета, като моторите трябваше да се справят със 70 километра по маркери и GPS, а ATV-тата - със 75. Заради завишените нива на язовир "Копринка", на места ръкавите трябваше да се заобикалят. Типично в стил Crazy Job не липсваше и подобна на Karl's dinner кошмарна секция, през която състезателите трябваше буквално да пренесат един мотор и да внимават той да не падне в язовира.

Първи при моторите трасето преодоля отборът на Теньо Папанов, Ради Попминчев, Николай Куков, Богдан Попов с общо време 3 часа 13 минути, оставяйки на второ място и 8 минути пасив Николай Мартинов, Ненко Арменов, Калоян Тотев и Стоян Спасов. На трето място се наредиха Николай Колев, Мартин Атанасов, Диян Димитров и Димитър Денев. При АТV-тата победата в "Червената шапчица" грабна тимът на Красимир Колев, Христо Колев, Рени Христова и Стоян Стоянов, а подиума допълниха Момчил Великов, Стефан Крушков и Станислав Кюркчиев, както Емил Комаровски, Петър Хубанов и Иво Илиев.

След края на "Червената шапчица" бяха раздадени и призовете от вече приключилия BG-X Ендуро шампионат. Страхотен сезон в клас "Експерт" направи 17-годишният Теодор Кабакчиев (KTM), който със 7 победи от 9 кръга и актив от 375 точки убедително спечели титлата.

Малко по-рано талантът от Габрово се поздрави и с първата си титла от източноевропейския шампионат по хард-ендуро. Втори при "експертите" сезонът завърши Искрен Генов (Gas gas) Ц 327 т., а трети се класира Илиян Кузманов (Sherco) Ц 302 т. В клас "Хоби" шампион за 2015-та е 16 годишният Иван Димов (Husvarna) Ц 357 т. в крайното класиране, следван от Стоян Пачарозов (Gas gas) и Филип Наумов (Gas gas). Пачарозов приключва доста успешно сезон 2015 с две призови места, прибавяйки и титла от клас "Сеньор 45 плюс" - за състезатели над 45 годишна възраст. Втори остана Ради Попминчев, а трети Диян Димитров.

При АТВ-тата победител с 367 т. е Емил Комаровски (Yamaha), а втори след финала на BG-X Ендуро шампионата е Момчил Великов (Kawasaki) с 311 точки. Третото място грабна Христо Колев (Suzuki). Специална награда получи Рени Христова (KTM), която е единствената дама, която не само завърши всички кръгове в шампионата, но и регистрира постижения в челната тройка при мъжете. Рени също постави рекорд при преминаването на дистанцията Шипка - Емине за жени.