Пет гола, Батман и много напрежение в дербито на Рур (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) надви Шалке 04 с 3:2 в поредното издание на дербито на Рур. Победата в 12-ия кръг означава, че "жълто-черните" отново скъсяват на 5 точки аванса на лидера Байерн (Мюнхен).

Двата тима си размениха по един гол набързо през първото полувреме чрез Шинджи Кагава и Клаас-Ян Хунтелаар, а точно преди почивката Матиас Гинтер вкара за 2:1. В началото на втората част Пиер-Емерик Обамеянг даде още по-солидна преднина на своите, но второ попадение на Хунтелаар в 71-ата минута направи завършека инфарктен. Гостите удариха и греда, а след тази загуба вече изостават на 14 точки от шампионите и на 9 от регионалния си съперник.

В стартовите състави нямаше нито една изненада, като опитният Гонсало Кастро зае мястото на контузения Марко Ройс в редиците на домакините. Гостите от Гелзенкирхен излязоха с двама централни нападатели, както и със закупения от Лудогорец Жуниор Кайсара. Бразилецът допусна много грешки, като носи известна вина за първия гол, но се раздаде и беше сред най-неуморимите бойци на Андре Брайтенрайтер, независимо че Хенрих Мхитарян почти винаги го разминаваше. В края Кайсара можеше да бъде изгонен, след като имаше жълт картон и налетя да се бие с арменеца, но съдията го пощади.

Изненадата в постройката на Шалке беше свързана с Франко ди Санто, който действаше като полузащитник, а Льорой Сане зае място до Клаас-Ян Хунтелаар.

Началото беше трудно и за двата тима, които бяха предпазливи и затова първата опасност дойде чак в 18-ата минута и то след грешка на вратаря на гостите Ралф Феерман, който за малко да позволи на Обамеянг да му отнеме топката. Две минути след това "кралскосините" се разминаха с попадение, след като Сане не съумя да насочи топката в очертанията на вратата.

Обамеянг беше близо до първия гол в 28-ата минута, когато получи точен пас от Кагава отляво и стреля, но Жоел Матип се намеси и парира удара, преди той да се е превърнал в опасност за Феерман.

Две минути след това обаче вратарят на Шалке вече беше безпомощен. Гинтер проби отдясно и центрира към Кагава, който надскочи Жуниор Кайсара и реализира с глава за 1:0.

Гостуващият тим набързо изравни, след като в 33-ата минута капитанът на Борусия Матс Хумелс сгреши при изнасянето на топката и последва пас към Сане, който свърши черната работа и асистира на Хунтелаар - 1:1.

След това Дортмунд натисна осезаемо и малко не стигна на Илкай Гюндоган да забоде шедьовър в 35-ата минута.

Логичното, все пак, се случи две минути преди почивката, когато Мхитарян центрира от корнер и Гинтер изпревари футболистите в синьо, за да оплете кълбото в мрежата за 2:1.

Борусия (Дортмунд) - Шалке 04 3:2

Шалке имаше шанс отново да отговори с гол, но Ди Санто не беше точен.

Втората част започна с превъзходство на домакините и още в първата атака Мхитарян изработи жълт картон на Кайсара. При последвалия удар от отсъденото нарушение пред наказателното поле Гюндоган завъртя топката и сантиметри спасиха Феерман.

Буквално секунди след това играчите на Томас Тухел организираха перфектна контраакция и Кастро изведе Обамеянг сам срещу вратаря и последва трето попадение на сметката на "жълто-черните" - 3:1. Габонският национал свали фланелката си, за да покаже под нея друга, на която стоеше знака на Батман и пишеше "Do you remember?" (от англ. - Помните ли?), видимо визирайки предишното издание на сблъсъка на "Сигнал Идуна Парк", когато нападателят вкара гол и си сложи маска на популярния герой. Така Обамеянг вече има 14 попадения и се изравни в листата с Роберт Левандовски.

Набързо след това последваха още две възможности пред Феерман след удари на Гюндоган и Мхитарян.

Междувременно треньорът на тима от Гелзенкирхен засили офанзивната мощ с вкарването в игра на Ерик-Максим Чупо-Мотинг.

Положенията обаче продължиха да са пред вратата на Шалке, като в 69-ата минута Хумелс вече виждаше как реализира с глава, но Феерман показа добър рефлекс и спаси.

Нова грешка на капитана обаче върна интригата. В 71-ата минута Хумелс загуби единоборство в центъра, след което последва атака на Леон Горетцка и центриране в наказателното поле на домакините, където Сократис реагира по безобразен начин и не успя да уцели привидно лесната топка, след което Хунтелаар само това чакаше и вторият гол в мрежата на Роман Бюрки беше факт.

Това даде нужния хъс на гостите и Шалке натисна. Стигна се до 80-ата минута, в която появилият се като смяна Пиер-Емил Хьойберг стреля в гредата на вратата на Борусия. Малко преди това вратарят на домакините отрази друг опасен изстрел.

Феновете в жълто изтръпнаха и в 83-ата минута, когато Чупо-Мотинг би силно от въздуха, но топката се отби в тялото на играч на домакините.

След това нервите взеха връх и зрителите станаха свидетели на няколко опасни влизания. При едно от тях се стигна до меле, при което Кайсара скочи да се бие с Мхитарян.

В даденото от рефера продължение Илкай Гюндоган пропусна сам срещу Феерман, но в крайна сметка това не се оказа фатално и Борусия спечели

Продадени бяха всичките 79 954 билета, като 1400 седалки от "Сигнал Идуна Парк" останаха незаети от мерки за сигурност.

След паузата в първенството Шалке 04 приема Байерн (Мюнхен) и ако пак не спечели, рискува още на този етап да инкасира солидно изоставане от челните позиции. Дортмунд пък ще пътува до Хамбург.