Ферер се оказа непреодолимо препятствие за Григор в Париж

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна на 1/8-финалите на "Мастърс" турнира в Париж след оспорван мач срещу посатвения под номер 8 Давид Ферер (Испания). 33-годишният испанец за пореден път показа борбеността си и се наложи срещу хасковлията с 6:7(4), 6:1, 6:4 след 2 часа и 20 минути игра, като навакса сет пасив. Така той ще мери сили на 1/4-финалите с победителя от срещата между Роджър Федерер (Швейцария) и Джон Иснър (САЩ), които играят в момента.

Днешният двубой бе шести в съперничеството между 24-годишния българин и опитния му съперник. Единствената победа на Григор срещу испанеца бе на финала на турнира в Стокхолм през 2013 г. Пред френската публика днес Димитров имаше своите шансове да продължи напред, но не успя да го стори, като пропиля пробив аванс и в третия решаващ сет. Първата ни ракета направи много непредизвикани грешки в сблъсъка и това безспорно оказа голяма роля за поражението му. Григор остави в статистиката цели 64 непредизвикани грешки срещу 24 за Ферер. Испанецът обаче бе страхотен в защита, покриваше чудесно корта и по нищо не личеше, че е с 9 години по-възрастен от опонента си.

Още в първия сет стана ясно, че битката ще бъде голяма. Двамата тенисисти печелеха без особени проблеми подаванията си до седмия гейм, когато Димитров имаше два брейкпойнта. Ферер не позвали да изостане в резултата и измъкна сервиса си за 4:3. След това имаше два гейма на нула, а до пробив така и не се стигаше. В бързо темпо Григор и испанският му противник доведоха първата част до тайбрек. В него инициативата бе в ръцете на хасковлията, който поведе с 3:0 точки. Осмият в света Ферер намали до 2:3, но след това имаше две поредни точки за българина - 5:2. Разликата бе съкратена отново на само една точка (5:4), но все пак Григор показа по-голяма стабилност в тези минути и с ас сложи край на тайбрека и на сета - 7:4 точки.

Вместо да се възползва от аванса и подема в играта си Димитров сякаш рухна. Той успя да спечели само един от сервис-геймовете си и то на старта за 1:0. След това Ферер бе безмилостен - реализира три пробива и с шест поредни гейма в актива си затвори частта при 6:1, довеждайки сблъсъка до решаващ сет.

Заемащият 29-ото място в световната ранглиста Григор започна третия сет с голямо желание и имаше три поредни точки за пробив още в самото начало. Ферер обаче ги отрази благодарение на стабилния си сервис и на умелите къси топки, които пускаше на опонента си. Все пак Димитров нанесе своя удар в третия гейм, когато брейкът стана факт. Испанецът отново се върна в гейма си от 0:40, но този път при четвъртия брейкпойнт бе наказан. Хасковлията затвъртди брейка за 3:1, но преднината му не се запази дълго. Шестият гейм бе истинска битка. Григор неутрализира два брейкпойнта и премина през много равенства, но в крайна сметка не издържа и след грешка от бекхенд се пропука -  3:3. Българинът увеличи значително броя на непредизвиканите си грешки и това допълнително улесни испанеца. При 4:5 Григор имаше началния удар и трябваше да се задържи в мача, но вместо това прояви колебание. Той спаси два мачбола, но при третия отново бекхендът го предаде и с този пробив Ферер си осигури успеха, както и място на 1/4-финалите.

Давид Ферер завърши срещата с 2 аса и само една двойна грешка. При Григор директнитe точки от сервис бяха 7, a двойните грешки - 3. При печелившите удари предимството бе на страната на българина - 39 срещу 16 за испанеца.