Болт и Схипърс №1 в спринта в света за 2015 г.

Юсейн Болт и Дафне Схипърс са получили най-много гласове в категорията спринт в първия етап от гласуването за Атлет и Атлетка №1 в света за 2015 г. в класацията на IAAF. Болт защити световните си титли на 100, 200 м и щафета 4 по 100 м на планетарния форум в Пекин през август. Ямаецът завърши с резултат №1 в света за годината на 200 м, след като във финала спря хронометрите на 19.55 сек.

Схипърс пък подобри европейския рекорд на 200 м за световната титла в Пекин, след като финишира за впечатляващите 21.63 сек. Холандката спечели и сребърен медал на 100 м с нов национален рекорд от 10.81 сек. По-рано през годината тя оглави и световната ранглиста на 60 м със 7.05 сек, спечелвайки европейското злато на първенството в зала в Прага.

Миналия месец протече първият етап от номинациите. IAAF проведе допитване между Семейството на IAAF - членовете на Съвета на IAAF, националните федерации, членовете на комисии и комитети към IAAF, директорите на турнири, мениджъри, топатлети, журналисти, спонсори. Те трябваше да посочат по един мъж и една жена във всяка от деветте категории: спринтове, препятствия, средни и дълги бягания, шосейни бягания, спортно ходене, скокове, хвърляния, многобой и бягане в пресечена местност.

Водачите в останалите категории ще бъдат обявени в следващите дни. Тримата финалисти за Атлет и Атлетка №1 в света ще бъдат съобщени на 17 и 18 ноември, а победителите ще станат ясни на специалната Гала вечер на IAAF в Монако на 28 ноември.

Колаж: iaaf.org