Григор без проблеми на старта в Париж

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Париж след успех в два сета (6:4, 6:1) над квалификанта Пабло Карено Буста. Нашият тенисист не срещна особени затруднения срещу номер 69 в ранглистата и му предстои битка с 11-ия в света Марин Чилич.

В първите четири гейма не се появи възможност за пробив. При 2:1 за испанеца Димитров сбърка смач, а след това прати от бекхенд топка в мрежата, но след това бързо затвори подаването си. В петия гейм Карено Буста се пропука. При 15:15 квалификантът имаше сериозно предимство, притисна своя съперник, но Гришо се пребори и в крайна сметка ибериецът сбърка на мрежата за 15:30. Нова непредизвикана грешка отвори две последователни възможности за пробив. Геймът трябваше да свърши, но Карено Буста реши да използва ястребовото око и спечели обжалването. В крайна сметка стабилната игра на българина от основната линия му спечели пробива - 3:2. В осмия гейм две топки на линията помогнаха на испанеца да се задържи при сервиса на Димитров до 30:30, но Григор не изпита затруднения след това - 5:3. Нашият играч стартира колебливо в десетия гейм, когато сервираше за сета. Геймът започна с 0:30 след непредизвикана грешка, последвана от добър минаващ удар на Карено Буста. Въпреки това българинът се концентрира и записа четири поредни точки, сред които и шестия си ас - 1:0 сета.

В третия гейм на втория сет Гришо си извоюва аванс от 0:40 и осъществи пробив на 15 след добро изпълнение на къса топка. В търсене на затвърждаване на пробива 24-годишният българин поведе набързо с 40:0, но три грешки изравниха резултата. Последва по-прецизна игра и гейм за 3:1. Карено Буста вече не вярваше в обрата и веднага допусна нов пробив за 4:1. В шестия гейм Григор "пусна" ръката и направи два страховити "уинъра" от форхенд. Сетът завърши след седмия гейм с интелигентна и изпипана до съвършенство къса топка от основната линия - 6:1.

Статистиката на Димитров след мача показа много добра успеваемост на спечелените точки при първи сервис - 80 процента. 24-годишният испанец така и не стигна до възможност за пробив.

Снимка: Getty Images/Guliver