Теди Салпаров и Зенит останаха със среброто на клубния Мондиал (ВИДЕО + СНИМКИ)

Либерото на националния ни волейболен отбор Теодор Салпаров и руският гранд Зенит (Казан) останаха със сребърните медали на световното клубно първенство в Бетим (Бразилия). Момчетата на треньора Владимир Алекно отстъпиха на домакините от Сада (Крузейро) с 1:3 (20:25, 25:21, 25:27, 21:25) в големия финал на клубния Мондиал, игран тази вечер пред близо 6000 зрители в зала "Жинасио Дивино Брага".

Така казанци, които са европейски клубни шампиони, за пореден път не успяха да спечелят трофея.

Освен среброто от тази вечер, отборът на Зенит има два бронзови медала през 2009 и 2011 година. От друга страна бразилците от Сада (Крузейро) печелят за втори път световната клубна титла след 2013 година. По-рано днес пък шампионът на Аржентина и Южна Америка UPCN (Сан Хуан), с националите Тодор Алексиев и Николай Учиков, спечели бронзовите отличия след страхотен обрат и 3:2 над иранския Пейкан (Техеран), където пък играе Николай Николов.

В първия гейм като че ли волейболистите на Зенит се подадоха на напрежението и допуснаха твърде много грешки, което пък позволи на домакините да вземат спокойно гейма с 25:20.

Казанци, обаче, успяха да се върнат в мача и да изравнят на 1:1 след 25:21 благодарение на младата си звезда Виктор Полетаев, който влезе като резерва, и няколко негови аса.

След това и двата тима усетиха важността на третия гейм. Играчите на Сада поведоха постепенно с 16:13 след силна игра на Уолъс Де Соуса. Руският гранд изравни, но в крайна сметка домакините го измъкнаха с 27:25 с помощта на Йоандри Леал и Фелипе Ферас.

Това даде криле на бразилският тим и след още по-добра игра на Леал спечели четвъртата част с 25:21, а с това мача с 3:1 и световната клубна титла за втори път в историята си.

Теди Салпаров игра стабилно цял мач за Зенит и завърши с 50% перфектно посрещане. Най-резултатен за руснаците пък отново стана кубинската звезда Вилфредо Леон с 19 точки (2 блока, 2 аса, 45% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане).

За домакините от Сада Йоандри Леал бе над всички с 22 точки (2 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) за победата.

САДА (КРУЗЕЙРО, БРАЗИЛИЯ) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 3:1 (25:20, 21:25, 27:25, 25:21)
САДА: Уилям Аржона 1, Уолъс Де Соуса 7, Йоандри Леал 22, Фелипе Ферас 8, Исак Сантош 8, Едер Карбонера 9 - Серджо Ногуейра-либеро (Алан Соуса 7, Фернандо Крелинг, Родриго Леао)
Старши-треньор: Марсело Мендес
ЗЕНИТ: Игор Кобзар 1, Максим Михайлов 9, Матю Андерсън 10, Вилфредо Леон 19, Алексей Кулешов, Александър Гуцалюк 8 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Евгений Сивожелез 3, Николай Апаликов 5, Виктор Полетаев 10, Сергей Багрей)
Старши-треньор: Владимир Алекно.