Марица с великолепен старт за Купата на CEV

Марица (Пловдив) направи възможно най-добрия старт в европейския клубен турнир за Купата на CEV, като постигна чиста победа над Дофин (Шарлероа) като гост.  Българските шампионки надиграха белгийските вицешампионки с категоричното 3:0 (25:23, 25:16, 25:22)* след 76 минути игра в зала Спирудом.

Дофин успя да наложи първоначален домакински натиск.  Момичетата на Иван Петков поеха повече риск на сервис и в атака, което се отрази и в повече непредизвикани грешки.  Така се стигна до аванс от 10:6 за белгийките.  Ана Радичева се прояви като истински капитан и поведе съотборничките си към обрата в този гейм.  При 15:15 резултатът беше изравнен, след което Марица пое инициативата.  Радичева наниза 7 точки в нападение, включително и пайпа, с който оформи крайното 25:23.

Пловдивчанки влязоха много мощно във втория гейм и наложиха тотално надмощие на терена.  Те постигнаха феноменална серия от 9 поредни точки при сервиси на Таня Събкова, с която докараха резултата до 12:4 в своя полза, а малко след това увеличиха преднината си до 15:5.  Българската блокада работеше безупречно и плахият опит на белгийките да се върнат в гейма успя само да намали минимално изоставането им за крайното 16:25.

Третият гейм отново беше оспорван. Водачеството се смени няколко пъти до 10:10, след което домакините успяха да дръпнат с 3 точки напред.  Много скоро обаче равенството бе възстановено при 14:14, а веднага след това ас на Събкова изведе Марица напред.  До края българките повече не допуснаха Дофин да си върне инициативата, а Виктория Григорова сложи точка на спора с великолепна блокада за 25:22 и 3:0.

Топреализаторки на двубоя станаха Ани Радичева и Радосвета Тенева с по 15 точки за победителките.  Вики Григорова добави 12, колкото направи и най-резултатната волейболистка на белгийския тим – бразилката Николи Дел Рио.

Реваншът в Пловдив е на 11 ноември от 18:00 б.в. в зала Пловдивски университет, като на Жълтите са достатъчни два спечелени гейма, за да се класират напред без да се стига до златен гейм.

*Статистика: Владимир Каракашков, volleyballbg.com