Спартак с трудна победа на старта в НБЛ

Отборът на Спартак (Плевен) стартира с победа сезон 2015/16 в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Черноморец (Бургас) със 103:97 в двубой от I кръг на родния шампионат.

Урош Величкович вкара 26 точки за успеха на домакините, Александър Груев и Веселин Георгиев добавиха съответно по 23 и 25 точки, а Самуел Франсис се отличи с 16 точки.

Деян Биелич записа „дабъл-дабъл” за Черноморец – 31 точки и 18 борби, а Константин Коев и Емил Бинев добавиха съответно по 31 и 16 точки.

Двата отбора си размениха по една четвърт пред първото полувреме, след като в началото на двубоя баскетболистите на Спартак бяха по-активни и използваха шансовете си, за да поведат с 82:22 след десет минути игра, но до почивката Биелич, Дудев, Бинев и Коев демонстрираха отличен мерник от близко, средно и далечно разстояние, с което подсигуриха пълен обрат за Черноморец – 49:47.

Гостите от Бургас поведоха с шест точки в началото на второто полувреме след стрелби на Биелич и Дудев, но две тройки на Груев и Георгиев отново върнаха плевенчани в мача – 58:58. Последва мигновен отговор на гостите и Черноморец отново поведе с шест точки, но в самия край на третата част Франсис, Маринчешки и Груев бяха безпогрешни и върнаха Спартак само на точка от съперника – 72:73.

На старта на заключителните десет минути бургазлии отново се откъснаха напред с осем точки, но непримиримостта на баскеболистите на Спартак даде резултат, а Георгиев и Франсис нанесоха няколко удара на съперника от тройката и 5:21 минути преди последния съдийски сигнал всичко започна отначало – 87:87. В оставащото време домакините демонстрираха нагледно, че са по-класния от двата отбора на терена, а триото на плевенчани Груев-Франсис-Величкович бе безпогрешно в решителните моменти и последния съдийски сигнал прозвуча при 103:97 за Спартак (Плевен).

Спартак – Черноморец 103:97 (32:22; 15:27; 25:24; 31:24)

Спартак: Величкович, Груев, Георгиев, Титов, Маринчешки (Секулов, Пенков, Савич, Франсис, Николов)

Черноморец: Дудев, Коев, Биелич, Бинев, Тенев (Димитров, Куртев, Каравеев, Тончев, Цветков)