Черно море Порт Варна с отличен старт на новия сезон в НБЛ

Отборът на Черно море Порт Варна даде заявка, че ще играе важна роля в Националната Баскетболна Лига и през сезон 2015/16, след като тази вечер „моряците” се наложиха със 73:69 при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) в първи двубой от I кръг на родния шампионат.

Станислав Славейков бе над всички за домакините – 20 точки, Симеон Илиев се отличи с 14 точки, 9 борби и 6 асистенции, а Пламен Алексиев и Никола Маравич добавиха по 12 точки за успеха.

Йордан Бозов и Антъни Гуджино вкараха по 15 точки за Рилецо, а Златин Георгиев приключи с 10 точки.

„Моряците” бяха по-мотивирания от двата отбора в началото на двубоя и след добри изяви на Цонков и Илиев, домакините поведоха с 13:6. Баскетболистите на тима от морската ни столица продължиха да контролират събитията на терена почти до края на първата четвърт, но в  последните 60 секунди Веселинов, Петров и Дарин Иванов успяха да върнат Рилски спортист само на три точки от съперника – 21:24.

Вторият период бе далеч по-равностоен, като разликата в резултата се движеше между една и три точки в полза на Черно море. Две минути преди почивката Рилецо дори стигна до пълен обрат след точна стрелба на Бозов, но Маравич и Алексиев бързо възстановиха крехкия аванс на „моряците”, а в самия край на полувремето Славейков вкара за 36:32 в полза на домакините.

В първите минути след почивката Черно море отново стоеше по-добре на терена и бързо разликата в резултата стана двуцифрена – 48:36 след тройка на Славейков и точно пет минути игра от второто полувреме. През втората половина на частта възпитаниците на Росен Барчовски отново се активизираха, като в основата на всичко по-добро за гостите бяха Бозов и Златин Георгиев, а след 30 минути игра Рилски спортист отново беше в играта – 48:52.

Търнър и Гуджино вкараха на старта за заключителните десет минути за 52:52, което принуди щаба на домакините да вземе прекъсване. Оттук до последния съдийски сигнал се разрази истинска битка за всеки сантиметър от терена, а крайният изходот мача остана неясен буквално до последния съдийски сигнал. Все пак, в последните 60 секунди нервите на „моряците” се оказаха по-здрави, а в герои се превърнаха Пламен Алексиев и Николай Стоянов, кито не трепнаха при стрелбите си и подпечатаха победата на Черно море Порт Варна – 73:69.

Черно море – Рилски спортист (24:21; 12:11; 16:16; 21:21)

Черно море: Цонков, Маравич, Алексиев, Илиев, Славейков (Радев, Пейчинов, Стоянов, Христов, Янков, Вутев, Нацкин)

Рилски спортист: Търнър, Кери, Петрос, Зл.Георгиев, Гуджино (Бързаков, К.Георгиев, Бозов, Тодоров, Иванов, Веселинов, Киров)