Младоци блестят в юбилея на Левски - 12 000 запалянковци спретнаха шоу за историята (видео+галерия)

Отборът на Левски и шведския Юргорден завършиха 2:2 в двубоя по случай 50-годишния юбилей на "сините" в Европа. Скандинавците повеждаха на два пъти в резултата чрез Уолкър (8) и Стенман (83), но българският тим изравни чрез Атанас Курдов (48) и Илия Димитров (89). При непрестанен дъжд на "Васил Левски" дойдоха над 11 000 зрители, които пяха и се забавляваха на своя празник.

Запалянковците създадоха невероятна атмосфера, достойна за славната история на клуба, което впечатли футболистите на шестия в шведското първенство, признали след мача, че дори леко са се уплашили от бурната подкрепа и факлеадатата на Сектор "Б". За първи път у нас бе пусната голяма хореография от козирката на Сектор "А" на Националния стадион. Феновете изобразиха на дълго над 60 метра платно първия тим на клуба, участвал в евротурнирите на 10 октомври 1965 година срещу днешния си съперник. "Левски София, славна история...пътеводна светлина", беше надписа на хореография, а "50 години несломими, с европейски спомени незабравими", пък бе транспаранта под нея. Сектор "Б" бе изцяло в синьо с плакати на 14-те най-славни победи в Европа през този половин век.

Сините фенове по време на двубоя между Левски и Юргoрден Домакините започнаха по-добре срещата и в петата минута капитанът Минев стреля силно, но Нилсон изби в корнер.

Въпреки по-доброто начало за "сините", гостите първи стигнаха до гол. Това се случи в осмата минута, когато Кевин Уолкър изпълни перфектен пряк свободен удар и не остави шанс на Йоргачевич.

В 17-ата минута Левски извърши принудителна смяна. Талантът Деян Иванов получи травма и напусна терена, а на негово място се появи Карнер. Това бе втората неприятна новина от подобно естество за наставника Стойчо Стоев, тъй като на загрявката преди срещата се контузи и Де Нойер, който бе заменен от младия Владислав Мисяк. Левски опита да отвърне на удара, но изстрел на Китамбала в 18-ата минута попадна в ръцете на шведския страж, а малко по-късно шут на Прохазка излезе в аут.

Левски - Юргорден 2:2 част II В 45-ата минута пред Левски се откри нова добра възможност да изравни. След добра атака отляво топката стигна до Денис Махмудов, който шутира от границата на наказателното поле, но покрай дясната греда. Веднага след края на първата част Тити Папазов представи мъжкия отбор на "сините" по баскетбол, който в понеделник дебютира с Лукойл Академик, като играчите се снимаха и пяха пред агитката на тима.

На почивката бразилското крило Густаво Консейсао, който е на проби на "Герена" от тима на Шумен 1929 влезе на мястото на Китамбала, а Йоргачевич напусна за сметка на Александър Любенов.

Сините фенове по време на двубоя между Левски и Юргoрден Втората част започна с невероятно шоу в Сектор "Б", който бе оцветен с десетки цветни димки, факли и бомби за няколко минути. Интересното е, че и гостуващите над 120 фенове също запалиха заедно с домакините десетки факли. Именно в този период Левски изравни. Атанас Курдов стреля извън наказателното поле, топката рикошира в крак на защитник, прехвърли вратаря и влетя в мрежата на Юргорден за 1:1 в 48-ата минута.

В 76-ата минута Бедоя опита да изненада шведския страж с шут от 25 метра, но изстрелът излезе в аут.
През този период най-интересното бе на трибуните, където феновете подкрепяха с пълен глас и се забавляваха по трибуните с любимия отбор. Десет минути след тази ситуация шведите вкараха втори гол. Това стори Стенман, който се разписа с глава след центриране от корнер в 85-ата минута.

Левски - Юргорден 2:2 част II Младите играчи на Левски обаче не се предадоха и в 90-ата минута стигнаха до изравнително попадение. Влезлият последен, на мястото на Консейсао, Динко Митрев центрира към Илия Димитров, който с акробатичен удар от въздуха вкара за крайното 2:2.

Левски - Юргорден 2:2 част I Интересното е, че за последно Курдов и Димитров вкараха при победата с над Монтана в Самоков с 2:1, като все още нямат гол през този сезон в официален мач. След срещата фенове и запалянковци празнуваха няколко минути преди да напуснат щастливи "Васил Левски" и своя празник.
Всеки един от тях вече няма търпение да отиде на "Георги Аспарухов" другата неделя в дербито с Лудогорец от 12-ия кръг на "А" група.

ЛЕВСКИ - ЮРГОРДЕН 2:2

0:1 Уолкър (8)
1:1 Атанас Курдов (48)
1:2 Стенман (85)
2:2 Илия Димитров (90)

ЛЕВСКИ: Йоргачевич (46-Любенов), Александров, Белаид, Иванов (17-Карнер), Минев (66-Боримиров), Мисяк (84-Димитров), Бедоя, Прохазка (88-Стефан Славков), Китамбала(40-Консейсао, 82-Динко Митрев), Махмудов (66-Ангелов), Курдов (72-Диаби)

ЮРГОРДЕН: 23. Хампус Нилсон, 3. Фредрик Стеман, 5. Стефан Карлсон, 6. Александер Палцепас, 8. Кевин Уолкър, 10. Даниел Бернтсен, 13. Емил Беристрьом, 14. Елиот Шек, 16. Себастиан Андершон, 22. Йеспер Карлстрьом, 24. Тино Кадевере
Съдия: Никола Попов