Няма да е и този сезон - Байерн е прекалено силен дори за Дортмунд (видео + галерия)

Първоначалният ентусиазъм от евентуална нова епична битка за титлата в Бундеслигата между Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд) вече избледня, тъй като шампионите се подиграха на съперника си, разгромявайки го с 5:1 в среща, която уж трябваше да бъде дерби. Така след само осем кръга баварците вече имат седем точки преднина на върха и едва ли ще има кой да ги спре към рекордната четвърта поредна Салатиера. Шалке 04 е на осем пункта отзад, а традиционно силните през последните години тимове на Байер (Леверкузен), Волфсбург и Борусия (Мьонхенгладбах) са още по-надолу в таблицата.

Томас Мюлер вкара два гола през първото полувреме, а след почивката бившите асове на Дортмунд Роберт Левандовски и Марио Гьотце решиха спора с още три попадения. Пиер-Емерик Обамеянг беше намалил на 1:2 преди почивката. Малка утеха за африканеца е, че той постави нов рекорд, вкарвайки в осми пореден мач в Бундеслигата. Загубата е първа за Борусия за този сезон изобщо, след като в досегашните 14 мача под ръководството на новия треньор Томас Тухел гостите очароваха с изявите си и нямаха поражение.

В стремежа си да се изненадат един друг двамата треньори тотално промениха схемите си на игра от последните мачове. Гуардиола заложи на постройка с трима в отбрана, а Тухел предпочете 4-3-3 с Шинджи Кагава като "фалшива деветка".

Привлеченият през лятото Артуро Видал беше записан сред резервите на баварците. Чилиецът имаше проблеми с контузия и по тази причина Джосеп Гуардиола избра да заложи на Марио Гьотце като титуляр. Останалите 10 в състава му бяха очакваните. Не така обаче стояха нещата при "жълто-черните". Гласените за титуляри Марко Ройс и Матиас Гинтер не започнаха, а Марсел Шмелцер изобщо не беше в групата.

Байерн (Мюнхен) - Борусия (Дортмунд) 5:1

Срещата можеше да предприеме различна посока на развитие, ако в 4-ата минута реферът Марко Фритц беше показал червен картон на Дейвид Алаба, който препъна оказалия се сам срещу вратаря Обамеянг. За нарушението обаче, което по-скоро беше неволно, беше вдигнат само жълт картон, а и самият нападател нямаше как да достигне топката.

В 15-ата минута Тиаго Алкантара се намеси решително, спирайки подаване на Хенрих Мхитарян, което беше предпоставка за попадение. След това обаче домакините натиснаха газта и буквално не дадоха топката на съперника. Така се стигна до 26-ата минута, когато Жером Боатенг изведе Мюлер с далечен пас и световният шампион вкара за 1:0. В 35-ата минута авансът беше удвоен след втори гол на Мюлер - този път от дузпа, отсъдена за нарушение на Мхитарян срещу Тиаго. За класата на нападателя в червено говори и фактът, че Байерн няма загуба в 61 двубоя за първенство, в които той се е разписвал поне веднъж - 58 победи и 3 ремита.

Веднага след подновяването на играта обаче Гонсало Кастро подаде перфектно към Обамеянг и Борусия върна едното попадение. В тези моменти вече Томас Тухел беше реагирал на игровото превъзходство на съперника с връщане към обичайната схема на тима 4-2-3-1. В 40-ата минута Дортмунд беше на крачка от изравняването, но този път Хави Мартинес се намеси в точния момент след подаване отдясно.

Буквално в последвалата атака към другата врата Дъглас Коща подаде прострелно към Мюлер, който се размина с трети гол.

Плановете на "жълто-черните" за бързо изравняване бяха объркани от светкавично трето попадение в мрежата им в първата атака за второто полувреме. Ново дълго извеждащо подаване от зоната пред наказателното поле пак хвана отбраната неподготвена и Левандовски порази целта по аналогичен начин като при първия гол, поставяйки под сериозни съмнения класата на вратаря Роман Бюрки.

Тухел потърси обрата с двойна смяна в лицето на Марко Ройс и Аднан Янузай, но ефектът беше нулев. В 55-ата минута Гьотце пропусна от няколко метра, след като Бюрки го нямаше под рамката. Три минути след това обаче нищо не можеше да помогне на Дортмунд, след като Левандовски беше оставен непокрит и реализира за 4:1. При атаката останаха сериозни съмнения за засада на Гьотце, който направи асистенцията.

Мхитарян не уцели добре топката от воле в 64-ата минута и не успя да съживи и малките шансове на вестфалци. Домакините веднага се възползваха от това и две минути по-късно Гьотце направи 5:1.

Пак Мхитарян напомни за себе си в 70-ата минута, но този път Мануел Нойер отрази бомбения му удар.

Интригата обаче отдавна я нямаше и в оставащото време не се случи нищо интересно, че даже съдията не назначи нито секунда продължение.

Сега предстои пауза в първенството заради двубоите на националните тимове. След това Байерн гостува на Вердер, а Борусия се изправя срещу Майнц 05.