Изцяло руски сблъсък на финала на Световната купа по шахмат

Руските гросмайстори Пьотър Свидлер и Сергей Карякин ще играят на финала на турнира за Световната купа по шахмат с награден фонд 1,6 милиона щатски долара. Днес на полуфиналите Сергей Карякин победи след тайбрек с 3,5:2,5 точки украинеца Павел Елянов. Пьотър Свидлер отстрани в четвъртия кръг бившия световен шампион Веселин Топалов, а на полуфиналите се наложи над Анеш Гири (Холандия).

Финалният мач между Сергей Карякин и Пьотър Свидлер ще се състои от 1 до 5 октомври (4 партии с класическа контрола и евентуално тайбрек до излъчване на победителя).

С класирането си на финала в Баку руските гросмайстори Пьотър Свидлер и Сергей Карякин си осигуриха участие в турнира на претендентите за световната титла по шахмат, който ще се състои през март следващата година.