Обявиха топ 3 във всяка категория за най-добрите атлети в Европа

Европейската атлетика обяви тримата финалисти във всяка категория в анкетата за най-добрите атлети на Стария континент за 2015 година. Победителите ще бъдат обявени на 17 октомври в Лозана (Швейцария).

При мъжете за званието Атлет №1 в Европа за 2015 г. ще се борят Мо Фара (Великобритания), Грег Ръдърфорд (Великобритания) и Сергей Шубенков (Русия). Фара записа дубъл на 5000 и 10 000 метра на планетарния форум в Пекин. Той завърши и като №1 в Европа за 2015 г., както и беше с най-добър резултат в света за сезона на 3000 м.

Ръдърфорд добави в колекцията си единствената липсваща титла в кариерата си - световната в скока на дължина. Той стигна до златото с 8.41 м, най-добрият резултат в Европа за годината. Той спечели и диамантения трофей за 2015-а.

Двукратният европейски шампион Шубенков спечели и световната титла на 110 м/пр с национален рекорд на Русия от 12.98 сек, постижение №1 в Европа за годината.

При жените за Атлетка №1 в Европа за годината ще се борят Джесика Енис-Хил (Великобритания), Дафне Схипърс (Холнадия) и Анита Влодарчик (Полша). Олимпийската шампионка в седмобоя Енис-Хил се завърна триумфилно на пистата, след като спечели световната титла в многобоя в Пекин.

Схипърс пък изуми света с постижението си на 200 м от 21.63 сек за златото на планетарния форум Китай - най-бързото време в света за последните 17 години и нов европейски рекорд. Тя добави и сребърен медал на 100 м в Пекин.

Влодарчик пък остана непобедена през годината и спечели световната титла в хвърлянето на чук с рекорд на шампионатите от 80.85 м. Малко преди първенството в Пекин полякинята подобри собствения си световен рекорд в дисциплината, след като изпрати уреда на 81.08 м.

За Изгряваща звезда в Европа при мъжете ще се съревновават Конрад Буковиецки (Полша), Жарнел Хюдж (Великобритания) и Никлас Каул (Германия).

При девойките в същата категория първото място ще се оспорват Дина Ашър-Смит (Великобритания), Александра Таверние (Франция) и Ноеми Сбьорен (Швейцария).

Снимка: Getty Images/Guliver