Българските риболовци втори на световното

Българският национален отбор по риболов на пъстърва с естествена стръв стана втори на финалите на световното първенство за нации и клубове, което се проведе на река Чая при село Бачково, Асеновградско. Титлата беше спечелена от състава на Италия, а италианецът Стефано Тирони триумфира и като индивидуален шампион.
"
Адзурите" показаха изключителна класа и уловиха за двата дни цели 832 пъстърви. Нашите се пребориха за второто място срещу Франция, те издърпаха от водите на Чая 425 риби, докато "петлите" хванаха 417 бройки. В състезанието между клубовете победител стана италианският тим "Сан Мартино" с 524 пъстърви, а второто място заеха французите от "Но кил 33". Българският отбор "Родопа 2002"
(
Смолян
)
успя да се пребори за бронзовите медали с другия френски състав "Салмо Гарон". Родопчаните наловиха 349 риби срещу 337 за съперника.

От българските състезатели най-силно се представиха Георги Гетов и Пламен Бойков. В първия ден на турнира Бойков дори успя да спечели секторна победа срещу четирикратния световен шампион от Италия Марино Полониато. Не липсваха и куриози. Тодор Костадинов и французина Жан-Пиер Рожо Диаз уловиха едновременно една и съща пъстърва, незнайно как успяла да налапа едновременно куките и на двамата. Всеки от двамата имаше претенции рибата да се запише в неговия актив, но в крайна сметка комисарят на състезанието я анулира според правилника.
"
Поздравявам всички български състезатели, справиха се отлично с голямото предизвикателство", заяви президентът на Българската федерация по риболовни спортове Георги Михайлов. Следващата голяма риболовна проява у нас е между 20 и 23 октомври, когато на гребния канал в Пловдив ще се проведе турнирът за Купата на БФРС.