Федерер опита всичко, но шампион е Джокович (видео + галерия)

Новак Джокович спечели 135-ото издание на Откритото първенство на САЩ след зрелищен и изпълнен с обрати финал срещу Роджър Федерер. Сърбинът се наложи с 6:4, 5:7, 6:4, 6:4 и завоюва втората си титла в Ню Йорк и общо десета в турнирите от Големия шлем.

Предишният път, когато Джокович спечели US Open, беше през 2011 година, а в следващите две години той отстъпи на финала, съответно срещу Рафаел Надал и Анди Мъри. За водача в световната ранглиста това е трета титла в турнирите от Шлема за този сезон. Сърбинът игра финал и на "Ролан Гарос", но там беше победен от Стан Вавринка.

Федерер пропусна възможността да триумфира с 18-а титла от Големия шлем и шеста в Ню Йорк. След днешения 42-и мач между двамата балансът е изравнен - по 21 победи. Двамата се срещнаха и на финала на "Уимбълдън" това лято, когато 28-годишният сърбин спечели с 3:1.Джокович подчини Федерер във финала на US Open

Големият сблъсък трябваше да започне в 23,00 часа българско време, но неговото начало бе отложено заради дъжд и двубоят na "Arthur Ashe Stadium" стартира с над три часа закъснение.

Куп знаменитости, сред които Шон Конъри, Робърт Редфорд, и Дейвид Бекъм, уважиха с присъствието си големия финал. До него Федерер достигна без загубен сет и това му даваше поводи за оптимизъм, но в мача на истината 34-годишният швейцарец реализира едва 4 от открилите се пред него 23 възможности за пробив и това се оказа решаващо.Джокович подчини Федерер във финала на US Open

Джокович беше тенисистът, който старира мача по-концентрирано и неслучайно още в първия гейм стигна до три възможности за пробив, но и трите бяха отразени благодарение на сервиса на Федерер. Геймът продължи цели 7 минути и бе спечелен от швейцареца, но Джокович бързо изравни, като не даде точка на своя съперник.

Сърбинът продължи да е по-стабилният на корта и си извоюва нови три точки за пробив. Федерер спаси първите две от тях, но при последвалото дълго разиграване допусна грешка, след която Джокович излезе напред в резултата. Ноле обаче имаше малшанса да се подхлъзне в началото на четвъртия гейм и да нарани ръката си. Това се отрази на играта на водача в световната ранглиста и пробивът мигновено бе върнат. Джокович подчини Федерер във финала на US Open

Светкавична размяна на геймове запази статуквото, преди Джокович отново да пробие - при това след изоставане от 0:30. Сърбинът демонстрира хладнокръвие и когато му се откри шанс да затвори гейма, го стори с прекрасен минаващ удар. Това беше решаващият момент за изхода на първия сет, защото Джокера, макар и трудно, удържа подаването си за 5:3, а при следващото си заставане на линията за сервис не даде точка на Федерер и взе предимство в резултата.

Джокович подчини Федерер във финала на US Open Проблемите и на двамата на сервис продължиха на старта на втория сет. Първо Федерер измъкна много труден гейм, а после в тежка ситуация се озова Джокович, който трябваше да спасява пет точки за пробив, но в типичния си стил не трепна и съумя да удържи подаването си. Ноле натрупа допълнителна увереност и изправи публиката на крака, като в две поредни разигравания успя да прехвърли Федерер.

Постепенно мачът навлезе в период, в който съперниците повишиха процента на вкаран първи сервис и относително лесно печелеха подаванията си. Тази тенденция беше нарушена в деветия гейм, когато Федерер пропиля две възможности да приключи сета. И ако в първия случай Джокович се спаси благодарение на отлично пласирания си сервис, то следващият шанс за Федерер дойде с удобна за завършване топка, която обаче швейцарецът за всеобщо учудване прати в аут. Геймът продължи цели 15 минути, но Джокович устоя и изравни за 5:5.

Напрежението обаче много бързо се върна в полето на сърбина, който за втори път трябваше да сервира за оставане в сета. Федерер стана още по-агресивен и стигна до нови два сетбола. При първия не уцели топката с центъра на ракетата, но после емблематичният му бекхенд срази Джокович и всичко започна отначало.

Джокович подчини Федерер във финала на US Open Швейцарецът се опита да вземе инициативата от първата точка на третия сет. Той лесно спечели своя гейм, след което се постара да притесни Джокович с постоянни излизания на мрежата, но тази тактика не му донесе успех. Нещо повече - при 1:1 Федерер поведе с 40:15, преди да допусне двойна грешка, последвана от още няколко лоши удара и като от нищото беше пробит. Джокович обаче веднага върна жеста и на свой ред изигра слаб гейм, гарниран с двойна грешка, след който пробивът бе върнат.

Равенството се запази до 4:4, макар че Федерер бе по-изобретателен и в осмия гейм пропусна две точки за пробив. След това в играта на Маестрото от Базел настъпи необясним срив, от който Джокович извлече максимума - брейк за 5:4. Сърбинът знаеше, че по-трудното предстои. Той изостана с 15:40, но взе следващите 4 точки, а с това и сета.

Разочарованието у Федерер не можеше да няма последствия. Швейцарецът позволи ранен пробив на старта на четвъртата част, но за разлика от предишните подобни случаи, Джокович го затвърди и поведе с 2:0. Оттук насетне за сърбина бе важно да печели собствените си подавания и той не пилееше излишна енергия в сервис геймовете на Федерер. При 3:2 в своя полза Ноле трябваше да спасява две точки за пробив и го направи не без помощта на неговия съперник, който отново сбърка важни топки. Джокович подчини Федерер във финала на US Open

Без да полага големи усилия, Джокович се подсигури с още един пробив, станал възможен след нова серия от грешки на Федерер. Тук надеждата за швейцареца сякаш угасна, но той намери сили да вземе следващите два гейма, а когато съперникът му за втори път сервираше за мача, напрежението си каза думата и Новак се оказа изоставащ с 15:40. Два добри сервиса лишиха Федерер от възможноста да изравни, след което нищо не можеше да спре Джокович по пътя към титлата.Джокович подчини Федерер във финала на US Open

Федерер направи 11 аса, срещу само 3 на Джокович, а освен това реализира и повече уинъри (56 срещу 35), но по-големият брой непредизвикани грешки, както и многото пропуснати точки за пробив наклониха везните в полза на сърбина.