Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Майкъл Иванов участва в два класа на Гран При Севлиево по мотокрос

Състезаващият се в клас МХ2 на Световния шампионат по мотокрос Майкъл Иванов се завърна в България, за да участва в 7-ия кръг на Републиканския ни шампионат за Гран При Севлиево. Майкъл спечели квалификациите за място при МХ2 и МХ1 с най-добри времена като демонстрира отлична форма преди утрешните стартове. При МХ2 Иванов кара с машина Хускварна, а при МХ1 с Ямаха.  Общо 92 състезатели от 5 държави (Кипър, Румъния, Сърбия, Молдова и България) участват на „Горна Росица” край Севлиево. На отлично подготвеното трасе пилотите стартираха свободните тренировки, квалификациите за място и първия манш в клас МХ. Състезанието се провежда в памет на големия приятел на мотоциклетния спорт г-н Йовко Йовков.

Въпреки горещото време и темпуратури около 36 градуса пилотите показаха майсторство по трасето с дължина 1695 метра и нови технически елементи , които бяха изградени по време на лятната пауза на мотополигона.

При МХ65сс. с най-бързо време квалификацията за място спечели Кристиян Иванов (КТМ) с 2.21.136 минути , втори Димитър Грозданов (КТМ) -  2.23.359,а трети Виктор Бориславов (КТМ) - 2.28.852.
В клас МХ85 победител в квалификацията стана Жулиян Георгиев (КТМ), който направи най-бърза обиколка- 2.05.110. С второ време завърши Алекс Димитров (КТМ) - 2.07.468, трети от квалификационната сесия е Виктор Касабов(КТМ) с 2.11.202.

По време на състезателния уикенд ще се проведе и първата Отборна Купа на България в дисциплината мотокрос. Състезателите ще получават точки не само за индивидуалното класиране в шампионата, но и за спортните клубове за които се състезават.  Отборната Купа е в три отделни категории – Купа при юношеските отбори (МХ65 и МХ85), Купа при мъжете (МХ1 и МХ2) и при състезателите от клас МХ. Всеки мотоциклетен спортен клуб участва с отбор от четирима състезатели в двата класа (например 2 в МХ2 и 2 в МХ1), като от класирането на състезателите в отделните маншове ще зависи и  броя точки които всеки тим ще печели за крайното класиране. Интересното в този случай е, че точкуването за отборното класиране няма да бъде по схемата за индивидуално класиране (25-22-20-18 и тн. точки), а по схема при която позицията на завършване на състезателя определя „наказателна точка“, тоест за 1-во място се получава 1 наказателна точка, за 5-то – 5 наказателни точки и тн.  Отборната купа на България при юношите, мъжете и при състезателите от клас МХ, ще спечели спортния клуб с най-малко наказателни точки.

В днешната квалификация за място при МХ2  Майкъл Иванов (Хускварна)  даде най-бързо време, както в тренировките, така и в квалификацията, която я спечели правейки най-бърза обиколка 1.53.079. С второ време остана възстановеният от продължително лечение на контузия Иван Петров (КТМ) - 1.54.776, а трети Хакан Халми (КТМ) - 1.54.966.

В МХ1 отново Майкъл Иванов (Ямаха) беше над всички като завъртя само две обиколки, но му бяха достатъчни, за да направи най-бързо време от всички състезатели в класа - 1.53.096 минути. По този начин Иванов ще излезе първи утре на стартовата бариера в първия състезателен манш. Втори от квалификацията е Николай Йовчев (Хонда) с 1.56.538, а трети Тодор Тотев (Хонда) - 1.56.846.
В МХ се състоя първия състезателен манш от Републиканския шампионат. Мартин Тодоров (Ямаха) го спечели безапелеционно. Втори финишира Веселин Малинов (Ямаха), а трети Юлиян Райчев (Кавазаки).

Веднага след квалификацията и първия манш в МХ се проведе и семинар по Антидопингово обучение на състезателите по мотокрос, целта на който е да запознае пилотите от всички класове с нормативната уредба на БФ Мотоциклетизъм, ММС, Антидопинговия Център, ФИМ и ФИМ Европа свързана с превенция на употребата на забранени стимуланти и методи в мотоциклетния спорт по време на състезания и тренировъчна дейност.

Официалното откриване на Гран При Севлиево е утре (неделя) от 10.30 часа, а след него са състезателните маншове във всички класове. Входът за зрители е свободен.