19-годишен изтормози Вавринка

Носителят на две титли от Големия шлем Стан Вавринка имаше тежка задача във втория кръг на Откритото първенство на САЩ. Поставеният под номер 5 в схемата швейцарец надви след три тайбрека - 7:6(2), 7:6(4), 7:6(6), едва 19-годишния Хион Чунг (Южна Корея). Сблъсъкът продължи 3 часа и 2 минути, а Вавринка ще мери сили в следващата фаза в Ню Йорк срещи Рубен Бемелман (Белгия). Той, от своя страна, си осигури място в третия кръг, след като съперникът му Джак Сок се отказа в четвъртия сет, въпреки че водеше в резултата - 6:4, 6:4, 3:6, 1:2.

30-годишният Вавринка едва ли е предполагал колко трудно ще се окаже това препятствие за него. Под зоркия поглед на своята приятелка Дона Векич шампионът от "Ролан Гарос" се поизмъчи срещу 69-ия в ранглистата Чунг. Вавринка поведе с 3:0 в първия сет след ранен пробив, но южнорейският тийнейджър върна брейка в петия гейм и малко по-късно изравни за 3:3. До края на тази част младокът имаше няколко брейкпойнта, но така и не се възползва от тях. В тайбрека швейцарецът имаше инциативата и логично стигна до успеха със 7:2 точки.

Във втория сет ролите се размениха и Чунг излезе напред в резултата с 3:0. В седмия гейм обаче той изпусна подаването си и Вавринка върна баланса в резултата няколко минути по-късно за 4:4. Отново тайбрекът реши събитията на "Луис Армстронг Стейдиъм", като и този път световният номер 5 бе по-активният. Вавринка доминираше благодарение на ранен минипробив и така затвори и тази част в своя полза след 7:4 точки.

Третият сет премина със стабилни сервис-геймове на двамата тенисисти и пробиви липсваха. Швейцарецът стигна до брейкпойнт във втория гейм, но Чунг се измъкна. При 6:5 в полза на Вавринка той имаше мачбол, но южнокореецът се спаси и в този случай. Изравнените сили доведоха и тази част до тайбрейк. При размяната на полетата швейцарецът имаше аванс от 4:2, но опонентът му изравни за 4:4, а след това имаше сетбол при 6:5 точки. Чунг не материализира чудесната възможност, след което се предаде при 6:8 точки в тайбрека.

Това бе първи двубой между двамата тенисисти. Вавринка се отчете с 26 аса срещу само 3 за Чунг. Печелившите удари на швейцареца бяха 62, а тези на съперника му - 28. Броят на непредизвиканите грешки на шампиона от Australian Open през 2014 година надвишаваха тези на южнокорееца - 66 срещу 39.

В друг мач от мъжката схема поставеният под номер 30 Томаш Белучи не срещна трудности срещу Йошихито Нишиока (Япония) - 6:0, 6:3, 6:4. Следващият противник на бразилеца ще бъде определен от двубоя между Анди Мъри и Адриан Манарино. За третия кръг се класира номер 22 в схемата Виктор Троицки (Сърбия), който се справи със 7:6(10), 6:4, 3:6, 6:3 с представителя на домакините Раджийв Рам. В следващия етап на надпреварата сърбинът ще мери сили с Доналд Йънг или Алиаз Бедене.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ДНЕС МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!