Азаренка е в третия кръг на US Open, световъртежът не спря Ерани

За пета поредна година Виктория Азаренка достига дo третия кръг на Откритото първенство на САЩ. Поставената под номер 20 в основната схема представителка на Беларус надделя в оспорван мач срещу Янина Викмайер (Белгия) - 7:5, 6:4. Двубоят продължи час и 45 минути, а бившата лидерка в световната ранглиста ще се изправи в следващата фаза на надпреварата в Ню Йорк срещу победителката от срещата между Карин Кнап и 11-ата поставена Ангелик Кербер.

Сблъсъкът между Азаренка и Викмайер премина през обрати, като двете тенисистки си размениха общо осем пробива. Двукратната шампионка от Откритото първенство на Австралия започна лошо срещата и изпусна началното си подаване. Викмайер затвърди брейка си и поведе с 2:0. До осмия гейм нямаше раздвижване, но именно тогава 25-годишната белгийка се пропука и резултатът бе изравнен - 4:4. Вместо да задържи нивото на игра, Азаренка изпусна последвалото си подаване и отново влезе в ролята на догонваща. И Викмайер обаче имаше проблеми със сервис-гейма си и го изпусна за ново равенство и 5:5. Размяната на пробиви бе прекъсната в 11-ия гейм, когато Вика все пак взе подаването си - 6:5. Нещо повече - този път тя се възползва от момента и нанесе така важния удар с брейк за 7:5.

Във втората част тенисистката от Беларус удържа трудно началния си удар в третия гейм, като й се наложи да отразява цели пет брейкпойнта. Азаренка се мобилизира, след което направи пробив за 5:3. Следвайки схемата от първия сет, бившата номер 1 в света загуби веднага след това подаването си. Хубавото за нея бе, че и Викмайер имаше колебания в играта си. Азаренка се пребори за нов пробив за 6:4, с което си заслужи и победата в мача.

Това бе втори дуел между двете състезателки и втори успех за Азаренка. През 2012 година Вика надделя с 6:0, 6:4 срещу тази съперничка на турнира в Доха.

Напред в Ню Йорк продължава и 16-ата в схемата Сара Ерани. Италианката имаше сериозни проблеми в края на първия сет срещу Йелена Остапенко, тъй като се оплака от световъртеж. Именно това бе и причината да загуби откриващата част на нула. Все пак опитът си каза думата. Ерани поиска медидински таймаут и в крайна сметка надви латвийската квалификантка с 0:6, 6:4, 6:3. По този начин тя си осигури среща в третия кръг срещу Саманта Стоусър. Австралийката, номер 22 в схемата, даде само два гейма на рускинята Евгения Родина - 6:1, 6:1. Стоусър остави в статистиката 8 аса и 29 печеливши удари. Родина пък завърши мача с една директна точка от сервис и само 7 уинъра.

Победа в два сета записа и 18-ата поставена Андреа Петкович (Германия). Тя отстрани друга представителка на Русия - Елена Веснина, като се наложи с 6:3, 7:6(4). Петкович очаква спечелилата мача между номер 9 в схемата Гарбине Мугуруса и Джоана Конта. Представителката на домакините Варвара Лепченко също е в третия кръг след успех със 7:6(7), 6:2 срещу Леся Цуренко (Украйна).