Пиронкова с шокираща загуба на старта на US Open

Първата ни ракета Цветана Пиронкова шокиращо отпадна от германката Мона Бартел след 7:5, 6:7 (4), 1:6 в двубой от първия кръг на последния за годината турнир от Големия шлем US Open в Ню Йорк. Пловдивчанката поведе с 5:2 във втория сет, след като беше спечелила първия, но пропиля аванса си и допусна обрат, а в третия сет вече нямаше съпротивителни сили срещу вдъхновената Бартел и така двубоят приключи в нейна полза след 134 минути игра.

Българката и намиращата се на 53-о място в ранглистата Бартел досега се бяха срещали веднъж досега - на 1/4-финал на турнира в Хобарт, когато Цвети спечели с 6:3, 6:3.

Първият сет беше изключително оспорван, продължи 57 минути, а двете си размениха 7 пробива в 12 гейма. Пловдивчанката взе подаването на съперничката си още във втория гейм и след това поведе с 3:0. Германката обаче стигна до обрат, след като спечели четири поредни гейма. Пиронкова изравни 4:4 след нов пробив, след което двете си размениха по още един спечелен гейм при подаване на съперничката. Българката взе подаването си за 6:5, а в следващата част затвори сета с пробив.

Във втория сет Бартел направи пробив още в първия гейм, но последваха четири поредни гейма за българката, която поведе с 4:1. При 5:3 Пиронкова дори сервираше за победата, но допусна съперничката да вземе подаването й. След това се стигна до тайбрек, който тя загуби с 4:7 точки, въпреки че водеше с 3:1.

В решителния трети сет германката поведе с 5:0 и без проблеми затвори мача при 6:1, като Цвети поне се спаси от унизителния "геврек". Във втория кръг Бартел ще играе с Олга Говорцова (Беларус), която отстрани номер 28 Ирина Бегу (Румъния) с 6:1, 0:6, 7:6(3) за 2:10 часа.