Атлетик Билбао падна на дъното, друг баски тим поведе в Примера

Отборът на Ейбар спечели с 2:0 баското дерби с Атлетик Билбао в среща от втория кръг на Ла Лига, играна пред малко повече от 5000 зрители на стадион "Ипуруа". Саул Берхон (34 - дузпа) и Адриан Гонсалес (62) отбелязаха за "синьо-червените" от скромното баско градче. През месец май Ейбар трябваше да изпадне от испанския елит, а само няколко месеца по-късно втори пореден кръг е лидер в Примера. Тимът на Ернесто Валверде допусна втора последователна загуба и сега е на последната 20-а позиция.

Гостите от "Сан Мамес" привидно стъпиха добре в мача, но бързо бяха притиснати от състава на Хосе Луис Мендилибар. Между 10-ата и 20-ата минута "синьо-червените" изпълниха четири корнера. В 16-ата минута Горка Ираисос изби след шут на Саул Берхон при бърза акция. След изпълнение на корнер Мауро дос Сантос стреля с глава, но стражът протегна ръка и изби насочения до гредата нисък удар. В 33-ата минута Аймерик Лапорт загуби топката и фаулира Серхи Енрик за дузпа. Саул Берхон стреля хладнокръвно и отбеляза от бялата точка - 1:0.

И след почивката домакините играха по-силно. В 61-ата минута добра комбинация между Енрик и Кеко завърши с корнер. След изпълнението топката стигна до Адриан Гонсалес, който реализира с глава след параболичен удар в далечния горен ъгъл - 2:0. В 64-ата Ираисос спаси своите от нов гол след изстрел на Дос Сантос. Резервата на "лъвовете" Агер Акиче стреля над гредата в 78-ата минута. Атлетик дори нямаше сили за почетен гол.

Снимка: El Correo