Няма кой да спре машината Фара - трети световен дубъл на 5000 и 10 000 м

Мо Фара стана първият атлет в историята с три поредни световни дубъла на 5000 и 10 000 метра на планетарни шампионати. 32-годишният сомалиец с британски паспорт триумфира на 5000 м на Световното първенство в Пекин с време 13:50.38 мин. Миналата седмица той спечели златото и на 10 000 м. Фара е също така и актуалният олимпийски и европейски шампион на 5000 и 10 000 метра.

Той тръгна най-отзад на колоната днес и не бързаше с атаките до 3-ия км, когато се придвижи по-напред. В последната обиколка британецът се опита да натисне, но кениецът Галеб Мванганги Ндику не се даде без бой. Във финалните метри обаче Фара беше безапелационен и кениецът трябваше да се задоволи със среброто с 13:51.75 мин. Сребърният медалист от Москва 2013 Хагос Гебриует (Етиопия) този път се класира трети с 13:51.86 мин.

Снимка: Getty Images/Guliver