Летящия холандец продължи победната серия на Спартак (видео)

С два гола на Куинси Промес Спартак (Москва) спечели гостуването си на Криля Советов с 2:0 и постигна трети пореден успех в Премиер лигата на Русия. Холандският национал откри резултата от фаул в 5-ата минута, а в 52-ата след триходова комбинация с участието на Ивелин Попов и Юра Мовсисян затвърди победата на гостите.

Спартак дели третото място във временното класиране с Локомотив (Москва). Двата тима са с по 10 точки, а начело са Зенит и ЦСКА (Москва), които имат пълен актив от 12 точки. Ивелин Попов игра цял мач за столични и получи жълт картон през второто полувреме.

Криля Советов се надяваше да запише първа победа над този съперник от 2009 година насам. Оттогава двата отбора се срещнаха 8 пъти, като Спартак спечели пет пъти, а три мача завършиха наравно. Напрежението преди двубоя се допълваше от трагичния инцидент снощи, при който привържник на Спартак беше наръган с нож в заведение в Самара и почина.

Старши треньорът на гостите Дмитрий Аленичев направи една рокада в състава в сравнение с домакинството на Рубин. Левият бек Дмитрий Комбаров беше преместен в халфовата линия, а неговото място зае Владимир Гранат. За бившия бранител на Динамо (Москва) това бе първи мач като титуляр за новия му отбор. Денис Глушаков и Роман Широков действаха в центъра на терена, а Ивелин Попов и Куинси Промес помгаха на централния нападател Юра Мовсисян, който донесе двете победи с по 1:0 на тима в предишните два кръга.

Криля Советов излезе с петима защитници и двама нападатели в лицето на ветерана Сергей Корниленко и новото попъленение Берат Садик.

Както и при предишното си гостуване - на Краснодар, спартаковци отново поведоха рано. Гола вкара Куинси Промес от фаул в 8-ата минута. Изпълнението на холандския национал бе много качествено, но и лек рикошет в стената му помогна да изненада Евегний Конюхов. Домакините се постараха да отвърнат на удара веднага, но Корниленко стреля в ръцете на Артьом Ребров, а малко след това Чочиев прехвърли вратата.

Спартак прие играта в своята половина и разчиташе на извеждащи подавания към Мовсисян и Промес. Тази тактика можеше да даде резултат, но в няколко ситуации нападателите на гостите не взеха най-правилното решение. Добър шанс пропусна и централният защитник Сердар Ташчъ, който от около два метра с глава прати топката право в Конюхов.

Втората част започна вихрено за Спартак. Промес пропусна сам срещу вратаря след пас на Широков, но в 52-ата минута се реваншира и удвои аванса на "червено-белите". В основата на гола беше Ивелин Попов, който комбинира технично с Мовсисян, а арменецът веднага намери свободния Промес в наказателното поле.

След този гол московчани се забавляваха на терена. Салваторе Бокети засече с глава центриране от десния фланг, но Конюхов изби в гредата. В 60-ата минута появилият се току-що като резерва Зе Луиш също уцелия десния страничен стълб. Футболистите на Криля Советов се опитваха да са активни в офанзивен план, но нямаха ясна идея как да стигнат до гол. В 71-ата минута Корниленко изскочи зад защитата, но сантиметри не му достигнаха да засече топката във вратата на Ребров. После Зе Луиш бе изведен отляво, но прати топката в аут.

До края на двубоя не се случи нищо интересно и Спартак спокойно прибра трите точки. Срещата на стадион "Металург" беше посетена от над 26 000 зрители - рекорд за новото първенство.