Божинов пропусна дузпа, но Партизан се пребори със Стяуа след голов трилър (видео)

Партизан надви с 4:2 Стяуа в Белград в мач-реванш от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Първата среща на румънска земя завърши без победител - 1:1. Българският нападател на "гробарите" Валери Божинов, който се контузи още през първото полувреме на първия мач, тази вечер бe титуляр за тима от Белград. Той обаче имаше лош ден и през първото полувреме негов гол бе отменен, а през втората част пропусна дузпа. Секунди след втория гол на Партизан за 2:2 в 60-ата минута Божинов бе сменен. Другият българин в състава на Партизан - Иван Бандаловски, не бе в групата на отбора за мача.

В 39-ата минута Божинов вкара гол с глава, но той бе правилно отменен заради засада на българина. В 48-ата минута, при 1:2, Партизан получи правото да изпълни дузпа и зад топката застана Божинов. Ударът на българина обаче срещна десния страничен стълб на вратата на Кожакару и резултатът остана непроменен. Гостите пък останаха с 10 души на терена след червен картон на Фернандо Варела в 48-ата минута.

Стефан Бабович изведе Партизан напред в 8-ата минута, но гостите обърнаха резултата в своя полза с попадения на Съли Муниру (11) и Жугурта Хамрун (33). Марко Йевтович (60), Андрия Живкович (69) и Никола Труич (90+1) обаче зарадваха сръбската публика и класираха "гробарите" за плейофите за влизане в групипе на Шампиоската лига.

Мачът започна с опасни моменти пред вратата на Стяуа и още в 8-ата минута "гробарите" поведоха с 1:0 в резултата. След центриране отдясно Валери Божинов скочи за топката, стражът на румънците Валентин Кожокару се намеси лошо и топката попадна в Стефан Бабович, който с лекота я насочи в опразнената врата на тима от Букурещ.

Радостта на домакините обаче бе твърде кратка. След центриране отдясно в 11-ата минута отбраната на Партизан бе доста неубедителна и ганайският халф Съли Муниру с удар от въздуха с левия крак порази вратата, пазена от Живко Живкович. 1:1 след хубав гол на брата на Съли Мунтари.

В 27-ата минута гостите бяха много близо до втори гол. Френският нападател Грегори Таде получи топката в наказателното поле на Партизан и стреля отлично, но вратарят Живкович успя леко да закачи кълбото, то се отби от напречната греда и излезе в ъглов удар.

В 33-ата минута Стяуа нанесе серозен удар на сръбския си съперник. Намиращият се около точката за изпълнение на дузпа Жугюута Хамрун получи пас отдясно от Адриан Попа и алжирският халф с прецизен удар изпрати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Живкович - 1:2.

В 39-ата минута Божинов вкара гол с глава след центриране от фаул, но българският нападател бе в положение на засада и попадението правилно не бе зачетено.

Три минути след паузата сърбите получиха право да изпълнят дузпа. Дарко Брашанац получи пас от Божинов и бе фаулиран от последния в защитата на Стяуа Фернандо Варела - 11-метров наказателен удар за "гробарите" и червен картон за Варела. Божинов обаче уцели гредата от бялата точка и не успя да направи резултата 2:2.

В 60-ата минута все пак резултатът стана 2:2. Топката се отклони коварно от тялото на бранител на Стяуа след удар на Марко Йевтович, вратарят Кожакару не успя да реагира и кълбото се оплете в мрежата зад него. Секунди след гола Божинов отстъпи мястото си на 37-годишния ветеран Саша Илич.

Обратът стана факт в 69-ата минута, когато Андрия Живкович получи топката в наказателното поле на румънците, финтира бранител на Стяуа и стреля, топката срещна левия страничен стълб на вратата и попадна в нея - 3:2.

Играчите на Стяуа трябваше да търсят изравнителен гол за 3:3, но вместо това в последните секунди току-що появилият се на терена Никола Труич бе точен за 4:2 и сложи точка на спора, класирайки сръбския гранд в следващата фаза. Кожокару изби първия удар на Труич, който стреля с глава след центриране отдясно, но топката се върна при 23-годишното крило и последва добавка с крак, при която стражът на Стяуа бе безпомощен.

ПАРТИЗАН - СТЯУА 4:2
1:0 Бабович (8)
1:1 Муниру (11)
1:2 Хамрун (33)
2:2 Евтович (60)
3:2 Живкович (69)
4:2 Труич (90+1)