Очаквайте в 10:00: Стамен Белчев обявява целите на ЦСКА-София в турнира за Купата и в първенството

Вторият кръг на V1 Challenge ще вдигне адреналина в центъра на Велико Търново

Тази неделя, 9 август, в 16:00 часа, площад „Майка България" във Велико Търново ще посрещне втория кръг на автомобилния шампионат V1 Challenge Bulgaria. Уникалното състезание ще вдигне адреналина на всички фенове на моторния спорт в старата столица в рамките на 4 часа.

Пистата в центъра на града е с дължина 650 метра и феновете ще станат свидетели на зрелищни надпревари с мощните коли Volkicars, както и дрифт шоу с шампиона по дрифт - Павлин Пенев. Публиката ще стане свидетел и на уникалното Volkicar шоу с участието на новата Мис Автомобилизъм - Марина Колева.

Във втория кръг на състезанието участие ще вземат победителят от първия кръг на шампионата - Александър Язов и пилотите Григор Григоров, Симеон Донов, Къванч Оздемир - от Турция и Павел Цонев.

Дебют в шампионата V1 Challenge ще направи 22-годишният пилот Калин Стефанов. През последните 6 години той се състезава по българските писти с картинг, а през 2011 година завършва на второ място на Писта Бургас. В кариерата си има и две втори места в Националния шампионат по планинско изкачване.

На пистата в центъра на Велико Търново ще се състезава и Александър Панков. Той взе участие в шампионата за непрофесионалисти V2 Challenge Bulgaria през пролетта. След като тества автомобилите Volkicar и получи подробни обучителни инструкции от организатора на шампионата Тезджан Мустафов, той спечели правото да се състезава наравно с професионалните пилоти в шампионата V1 Challenge Bulgaria.

Състезанието във Велико Търново ще се проведе по система за директни елиминации. Състезателната част започва с квалификационна серия. Пилотите имат на разположение по 10 минути, за да постигнат възможно най-добро време за една обиколка. На база времената от квалификациите, пилотите се подреждат на стартовата решетка от първо до седмо място. В състезанието първи стартират последните 3-ма класирани пилоти. Завършилият последен се дисквалифицира и напуска състезанието. Неговото място се заема от класиралия се на четвърто място в квалификациите. Трите коли стартират в нова серия обиколки. На мястото на дисквалифицирания застава класиралият се на трето място и т.н.

Първият кръг от шампионата V1 Challenge България се проведе на реновираната Писта „Дракон" в село Калояново до Пловдив. Шампионът по дрифт Александър Язов взе купата за първо място, а след оспорвана надпревара Григор Григоров застана на втора позиция. След него третото място зае Симеон Донов. На четвърта и пета позиция се наредиха гостите от Турция - Къванч Оздемир и Айдънджан Атаберг, шесто място зае 19-годишният Стоян Божков, а на седмо се класира Павел Цонев.