С три тайбрека и много характер Димитров и Фиш пречупиха Поспишил и Сок

С цели три тайбрека и огромна доза характер, Григор Димитров и Марди Фиш пречупиха шампионите от "Уимбълдън" (2014) Вашек Поспишил и Джак Сок с 6:7(2), 7:6(5) [10-8] на старта на турнира Citi Open във Вашингтон. По-рано през сезона българо-американското дуо загуби в първи кръг на Мастърса в Индиън Уелс с 3:6, 4:6 от Давид Ферер и Фернандо Вердаско, докато днешните им съперници спечелиха титлата на същия турнир.

Димитров и Фиш стояха изключително стабилно на корта във Вашингтон и геймовете в началните минути протичаха под доминацията на сервиращите. Григор отпусна само три точки на съперниците в първите си три подавания в двубоя, докато американският му партньор имаше леки затруднения.

Още воткриващия си сервис гейм Фиш беше изправен пред брейкпойнт, но се справи и върна равенството в резултата за 2:2 гейма. Скоро напрежението отново падна върху ветерана, защото Поспишил и Сок се придвижваха безпогрешно напред и при 5:6 Марди трябваде да застане на линията за начален удар с единствената мисия да стигне до тайбрек.

Димитров и Фиш издържаха теста, но в тайбрека опитът на далеч по-сработената двойка натежа и Поспишил и Сок се откъснаха решаващо с 5:1 точки, след което приключиха сета със 7:2 т. Психологическото поражение повлия на българо-американския дует, защото съперниците им пробиха веднага след почивката.

Поспишил и Сок решиха, че не се нуждаят от повече шансове и се фокусираха върху своите сервис геймове, които печелеха без особени трудности до 4:3, когато канадецът прати в историята два брейкпойнта с прекрасни начални удари, за да направи резултата 5:3 гейма. Димитров и Фиш обаче имаха повече успех с началния удар на Сок, където отразиха два мачпойнта и грабнаха пробив, който ги остави в двубоя при 5:5.

Сочените като аутсайдери в днешния двубой усетиха своя миг за атака, но при 6:5 пропиляха два сетбола и трябваше да се примирят с нов тайбрек. Той се разви доста по-равностойно спрямо първия и до 5:4 точки нямаше минипробиви. Тогава Димитров и Фиш нанесоха своя удар, за да направят резултата 6:4 и изравниха сетовете със 7:5 т.

В шампионския тайбрек Григор и партньорът му си подсигуриха аванс от 5:2 точки, който обаче бързо пропиляха и до 8:8 съперниците се движеха като скачени съдове. Тогава Димитров и Фиш се добраха до първия си мачпойнт и след още няколко мига вдигнаха победоносно ръце. Следващите им съперници ще са Рохан Бопана/Флорин Мерхеа или Анди Мъри/Даниел Нестор.

Димитров паралелно ще започне и участието си в турнира на сингъл, където във втори кръг очаква Маркос Багдатис или Гуидо Пеля.