Попето закотви Благо на дъното, Спартак показа шампионски амбиции (видео + галерия)

В последния мач от третия кръг на руското първенство Спартак (Москва) надви трудно Рубин с 1:0. Юра Мовсисян заби единствения гол за тима на Дмитрий Аленичев, който записа дебютен успех на "Откритие Арена". По този начин Спартак продължава без загуба и се изкачи на 4-о място в класирането с актив от 7 точки, а Рубин остана на дъното с три поредни загуби и без отбелязан гол.

Ивелин Попов игра до 76-ата минута за Спартак и отново беше сред най-активните в състава на столичани. Той обаче се поумори през второто полувреме и отстъпи мястото си на Ромуло. Благой Георгиев пък беше титуляр за Рубин. Бившият национал получи жълт картон след почивката за нарушение срещу Зе Луиш, а малко преди това пострада при въздушно единоборство с Попов, но доигра мача. Попето срещу Благо в българското дерби в Русия

Спартаковци започнаха сезона с равенство срещу Уфа и победа като гост на Краснодар, а днес се стремяха към първи успех на своя "Откритие Арена". Старши треньорът Дмитрий Алейничев даде шанс на Жано Ананидзе, който зае мястото в халфовата линия на продадения на Уотфорд Хосе Мануел Хурадо. Ивелин Попов застана на любимата си позиция зад тарана Юра Мовсисян, а отдясно нападаше Куинси Промес. Именно холандецът донесе победата на Спартак над казанци в последната среща помежду им, когато се разписа в добавеното време за крайното 1:0.

В състава на Рубин добрата новина беше завръщането след контузия на Благо Георгиев. Българинът и Магомед Оздоев бяха двойката опорни халфове, а като дясно крило стартира бившият руски национал Динияр Билялетдинов, който бе привлечен преди няколко дни именно от Спартак. Атаката на гостите се водеше от Максим Канунников, а в защитата наставникът Ринат Билялетдинов намери място за двамата уругвайци Гийермо Котуньо и Маурисио Лемос. На пейката остана левият бек Елмир Набиулин, който се очаква съвсем скоро да премине в Зенит.Попето срещу Благо в българското дерби в Русия

Спартак не изневери на агресивния си стил и бързо се настани в противниковата половина. Домакините атакува разнообразно и на висока скорост. В 8-ата минута Куинси Промес се опита да засече с пета центриране от левия фланг, но защитник на Рубин изби в корнер. Последваха удари на Мовсисян и Ивелин Попов с глава, но и в двата случая топката излезе в аут. Дмитрий Комбаров често се включваше в атаките на "червено-белите" и след негов пробив брат му Кирил можеше да открие резултата, но също стреля встрани от целта.

Рубин действаше компактно в защита, а след средата на първото полувреме започна да организира опасни контри, които създадоха доста проблеми за вратаря на домакините Артьом Ребров. В 25-ата минута той беше на път да сътвори огромен гаф, като изрита топката в гърба на Канунников, но след рикошета кълбото мина на сантиметри от вратата. Ребров се реваншира малко по-късно, когато при най-добрата атака на Рубин направи двойно спасяване след удари на Магомед Оздоев и Гьокдениз Карадениз. На другата врата Сергей Рижиков показа класа и отрази мощен шут на Ананидзе, а после изби с крак и попречи на Мовсисян да добави от около 2-3 метра.Попето срещу Благо в българското дерби в Русия

През второто полувреме на терена стана още по-интересно. Домакините за втори път се опитаха да си вкарат автогол, но Ребров демонстрира блестящ рефлекс след неумело изчистване на Широков. В 54-ата минута Ивелин Попов засече остро центриране на Кирил Комбаров в аут. В интерес на истината, пасът на десния бек бе прекалено силен и българинът нямаше как да отправи по-точен удар.

Веднага след това Аленичев предприе рискован ход, като извади Ананиндзе и пусна Зе Луиш. Така Спартак заигра с трима нападатели и Попов и Широков зад тях. Мощният натиск на домакините бързо даде резултат. В 60-ата минута Широков копна към Зе Луиш, той с едно докосване изведе Мовсисян и арменецът отблизо разстреля Рижиков. Попето срещу Благо в българското дерби в Русия

Спартаковци пропуснаха да решат всичко при някоя от многобройните си контри, а Рубин стана по-опасен в атака след влизането на високия Игор Портнягин. Таранът на гостите пропиля две добри възможности да изравни след удари с глава. Последният шанс за гостите беше в 82-ата минута, когато Котуньо с фалцов изстрел изненада Ребров, но топката профуча покрай гредата.Попето срещу Благо в българското дерби в Русия

В края на мача Широков, Куинси Промес и Зе Луиш на няколко пъти се озоваваха на стрелкови позиции в наказателното поле, но никой от тях не нанесе точен удар. Въпреки това, Спартак постигна заслужена победа и загатна, че ще е сериозен конкурент за титлата на Зенит и ЦСКА (Москва), които са единствените отбори до момента с пълен актив.