Надал триумфира в Хамбург след мач с 12 пробива (видео)

Поставеният под номер 1 в схемата Рафаел Надал спечели турнира на клей в Хамбург след 7:5, 7:5 над италианеца Фабио Фонини за два часа и 34 минути игра. Любопитното е, че в този двубой имаше цели 12 пробива във всички 24 гейма. Поставеният под номер 8 в схемата Фонини пък бе спечелил последните два мача през настоящата година срещу бившия най-добър в света. Рафа целуна 67-и трофей в ATP веригата и спечели 500 точки за световната ранглиста, след като беше по-концентрираният на корта и допусна по-малко грешки.

Мачът започна с четири поредни пробива. Италианският представител успя да стартира летящо, но предимството му веднага беше отнето. Фонини успя да измъкне и третия гейм, ала пак не можа да затвърди своя брейк - 2:2. Рафа беше първият, който съумя да задържи подаването не и без помощта на няколко прекалено дълги топки на Фабио - 3:2. Сервис геймовете някакси се закрепиха в полза на подавачите преди последния гейм в сета. Фонини сервираше за тайбрек, но не беше достатъчно концентриран и въпреки усилията предаде сета за 7:5 в полза на испанеца.

Рафа поведе с 3:1 във втория сет и сервираше за по-стабилна преднина. Нещата набързо се обърнаха и Фонини дръпна с пробив аванс за 4:3. Левичарят от Манакор съумя да изравни резултата при подаване на опонента - 4:4. Последва нов пробив в полза на италианеца, след което той сервираше за сета. Италианецът изпусна два сетбола и, очаквано с оглед развитието на мача, допусна пробив за 5:5. Рафа съумя да свърши по-трудно в този двубой - да спечели подаването си. В 12-ия гейм на мача Надал се възползва от първия си мачбол, след като топката на Фонини не попадна в полето.

Статистиката след края на мача показа огромна разлика в броя непредизикани грешки - цели 75 за загубилия срещу 36 за победителя. Надал завоюва трета титла от началото на годината след триумфите си в Щутгарт и Буенос Айрес и превъзмогна своя кошмар през годината.

Снимка: Getty Images/Guliver