България остана със сребро в Тбилиси след 0:3 от Полша

България спечели втори сребърен медал и общо трето отличие на Европейския младежки олимпийски фестивал, който се закрива тази вечер в грузинската столица Тбилиси. Националният волейболен отбор за юноши младша възраст (до 19 години) отстъпи на Полша с 0:3 (15:25, 14:25, 18:25) във финала на турнира. Двата тима се срещнаха и в предварителните групи в сряда и тогава поляците пак победиха с 3:0.

Началото бе равностойно, но постепенно "Дружина полска" се откъсна в резултата, за да поведе с 1:0 след 25:15. Във втория гейм поляците тръгнаха мощно и до първото техническо прекъсване водеха с 8:0, с което предопределиха и изхода на частта - 25:13. В третия гейм българските момчета показаха, че нямат намерение да се предават и поведоха с 3:1. Поляците, обаче, бързо обърнаха до 5:3 и повече не изпуснаха инициативата, за да спечелят златните медали след 25:18.

Най-резултатен за българския тим стана Пламен Шекерджиев със скромните 9 точки (2 блока и 41% ефективност в атака). За "Дружина полска" Якуб Жиобровски (7 блока!!! и 15% ефективност  атака) и Давид Вох (6 блока!!!, 1 ас и 71% ефективност в атака) реализираха съответно 14 и 12 точки за победата.

Младите "лъвчета" се завръщат в София в понеделник (3 агуст) а следващото състезание, което им предстои е световното първенство в Аржентина от 14 до 23 август. Бронзовите медали пък са за Италия, която надигра по-рано днес Чехия с 3:1 в малкия финал. На пето място завърши Сърбия, която срази драматично Русия с 3:2 след зрелищен обрат от 0:2 гейма. На седмо място се класира Турция, който нямаше проблеми с домакините от Грузия и ги надигра с 3:0.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 0:3 (15:25, 14:25, 18:25)
БЪЛГАРИЯ: Николай Манчев 2, Радослав Парапунов 5, Пламен Шекерджиев 9, Ивайло Иванов, Алекс Грозданов 3, Гордън Люцканов 3 - Станислав Драмов-либеро (Георги Димитров, Кирил Котев, Димитър Узунов 1)
Старши-треньор: Драган Иванов
ПОЛША: Камил Дрошински, Якуб Жиобровски 14, Давид Вох 12, Якуб Кохановски 7, Бартош Кволек 8, Томаш Форнал 5 - Матеуш Масловски-либеро (Якуб Шимански)
Старши-треньор: Себастиан Павлик.