България със световна титла по бадминтон!

Гергана Баръмова и Силвия Бозева донесоха титлата на България при смесените двойки от Световното първенство по бадминтон за глухи в София. Подкрепяни от невероятната публика в зала “Христо Ботев” нашите победиха с 21:9 и 21:14 на финала японките Шихиро Шинада и Мика Йошида. Българският дует взе по убедителен начин първия гейм с 21:9.

Баръмова и Бозева започнаха да трупат преднина още с първия съдийски сигнал, а разликата постепенно набъбна до 9 точки при 15:6. Така след само 10 минути игра нашите поведоха в резултата. Втората част започна далеч по-равностойно. Японките поведоха са 2:0, след което Баръмова и Бозева изравниха, а при 9:7 в тяхна полза вече започнаха да изглеждат доста по-убедително на корта. Последва нов обрат и на първата почивка Шинада и Йошида вече водеха с 11:10. След почивката българките отново напипаха ритъма си и след невероятна серия от точки стигнаха до нов обрат, а при 21:14 и до победата.

Медалът е втори за България, след като по-рано днес Гергана Баръмова извоюва бронз в индивидуалната дисциплина. Параолимпийската шампионка от 2009 година загуби полуфиналната си среща от бъдещата носителка на титлата Ян-Ри Шен. Талантливата състезателка от Тайпе, която преди седмица стана Световна шампиона за девойки отново в София, стигна до победата след 21:16 и 21:13.

Във финала Шен отказа и мощната австрийка Катрин Нойдолт след 21:18 и 21:19, което си тръгна от София с втора световна титла.

Страхотен финал в мъжката схема изиграха Артьом Карпов (Русия) и 17-годишният южнокореец Мейонгсо Сео. Руснакът, спечелил всички възможни титли в кариерата си, взе първия гейм с 21:14, но след това азиатецът направи невероятно завръщане и след 21:19 и 21:12 спечели заслужено титлата. В зала “Христо Ботев” за негова подкрепа бе посланикът на Южна Корея в България Шен Менг-Хо.

Карпов все пак се окичи със златото малко по-късно. На смесени двойки световният шампион и Елена Тиурина победиха в изцяло руския финал Шохозод Гуломзода и Олга Щайгер с 22:20 и 21:11. Артьом Карпов взе участие и в още един финал - трети негов от общо 5 за деня. В мъжките двойки Карпов и Валери Антонов се изправиха срещу сънародниците си Михаил Ефремов и Шохозод Гуломзода.