Световната лига с 12 отбора от догодина! България трябва да се завърне в елита

Франция спечели турнира, но нима Русия и Иран са по-слаби?!, питат се от международната централа

Световната лига изглежда ще бъде увеличена от 8 на 12 отбора през следващата година. За това намекна мениджърът в отдел маркетинг на международната волейболна федерация FIVB Елисавета Тишченко. Тя обяви, че идеята на централата е да уеднакви мъжкия и женския турнир (Гран при). В момента в първа дивизия при дамите се състезават 12 тима, като първите 6 в генералното класиране отиват на финалите.
Основната цел в случая е да се запази мястото на Русия в елита на комерсиалната надпревара. Сборная постигна рекорд с 11 поредни загуби този сезон, като би постижението на България от миналата година. Слабото представяне на олимпийския шампион ще даде шанс и на родните трикольори да се възползват от промяната в правилника. Лъвовете заеха 10-о място в крайното подреждане, докато руснаците завършиха на 9-о. Първоначално се смяташе, че Лигата ще бъде увеличена от 8 на 10 тима, но сега ръководството на FIVB ще обсъжда елитът да се състои от 12 състава. Ако това се случи, сред тях ще попаднат не само Русия и България, но най-вероятно Германия и Аржентина.
„Не мога да кажа нищо официално. Само ще ви обявя, че формулата на Световната лига със сигурност ще бъде сред основните теми на заседанието ни. Имаме достатъчно причини да водим разговор за промяната й. Франция спечели турнира, но нима Русия и Иран са по-слаби, че да не играят във финалната шестица?! Не смятам. Французите стигнаха до финалите, плащайки по-малка такса и печелейки срещу по-слаби отбори. Това не е правилно”, сподели пред „Спорт-Експрес” Тишченко.