Драматична загуба на Пиронкова в Истанбул

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова загуби драматично от сестрата на Агниешка Радванска - Урсула, в 1/4-финален мач от турнира в Истанбул с награден фонд 226 750 долара. Пиронкова, която бе единствената останала поставена (под №8) тенисистка в надпреварата, отстъпи с 2:6, 6:3, 6:7 (5) след голяма битка. Българката на два пъти сервираше за спечелване на мача в третия сет - при 5:4 и 6:5, но не се възползва от тези възможности, а в тайбрека спаси 4 мачбола. При петия обаче късметът не бе на нейна страна и 42-ата в ранглистата на WTA Пиронкова трябваше да се примири с поражението от 99-ата в света полска тенисистка в първия мач между двете.

Загубата днес попречи на 27-годишната Пиронкова да се класира за трети път в кариерата си на полуфиналите на турнира в Истанбул. Тя постигна това за първи път през 2005 година, а след това го стори и през 2008. Днес обаче Цвети пропусна своите шансове и след 2 часа и 18 минути игра приключи участието си в турнира.

Пиронкова взе лесно откриващото си подаване, след което реализира пробив на нула за ранен аванс от 2:0. Той дойде след поредица от грешки на 24-годишната Радванска, която при всяка точка изкарваше топката в аут. Последва обаче много слаб сервис-гейм на българката, която допусна пробив на нула и полякинята взе първия си гейм в двубоя. Малко след това резултатът вече бе изравнен - 2:2, след гейм на 30 за Радванска. В петия гейм Цвети отново изостана с 0:40 на свой сервис. Този път първите два брейкпойнта бяха отразени, но при 30:40 пловдивчанката направи двойна грешка и полякинята за първи път от началото на срещата излезе напред в резултата. Серията на полякинята от последователно спечелени геймове обаче не спря дотук и резултатът бързо стана 5:2 в полза на Радванска. В осмия гейм Пиронкова спечели една от най-красивите точки от началото на мача - с отличен бекхенд по правата, след като бе притисната от съперничката си, но се защити с великолепен лоб преди да дойде уинъра от обратния удар на Цвети. Радванска обаче просто бе доминиращата тенисистка на корта в тези минути и въпреки колебливото си начало, полякинята спечели първия се ст 6:2.

Първият гейм на втория сет също бе труден за Пиронкова. Сервиращата българка трябваше да спасява брейкпойнт при 30:40. Пловдивчанката го отрази с хубав сервис, който Радванска не успя да върне, а в следващите две точки Цвети отново надделя и най-сетне сложи край на серията на полякинята от 6 поредни гейма. Нещо повече, Пиронкова проби на 15 в следващия гейм и поведе с 2:0, както се получи и в първия сет. За разлика от първата част обаче сега 27-годишната пловдивчанка затвърди пробива с гейм на 30 и поведе с 3:0. В четвъртия гейм Пиронкова реализира пробив на нула и авансът й в резултата стана вече наистина сериозен - 4:0. Пиронкова дори бе на две точки от спечелването на сета с 6:0, но в шестия гейм Радванска все пак се пребори за подаването си и на свой ред прекъсна серията на съперничката си от 5 поредни гейма. Сервирайки за сета при 5:1, Пиронкова допусна пробив и малко след това Радванска намали изоставането си в резултата на 3:5. Все пак, Цвети успя да затвори сета в следващия гейм, като при 40:30 реализира още първия си сетбол с чудесен завършващ удар от бекхенд.

В началото на решаващия трети сет двете тенисистки си размениха по един пробив. Първо такъв осъществи Пиронкова, но след това българката загуби на 15 подаването си и не успя да поведе с 2:0, както се случи в първите две части. С превъзходен бекхенд по правата Пиронкова си осигури три поредни брейкпойнта за 0:40 в третия гейм и секунди след това нашето момиче направи пробив на нула. Пробивите обаче не свършиха тук. Пиронкова отново не успя да затвърди пробива и допусна изравняване за 2:2, след като при няколко разигравания изкара топката в аут. В петия гейм обаче Пиронкова пак проби, при това на нула. При 0:40 българката направи размазващ ретур, при който Радванска само изгледа профучалата край нея топка. Познайте какво се случи в шестия гейм? Пробив на 15 за Радванска, с който резултатът бе изравнен - 3:3. Фестивалът на пробивите приключи (за кратко) в седмия гейм, който бе спечелен от Радванска и полякинята поведе с 4:3. След това Пиронкова също взе първото си подаване в сета, а в деветия гейм реализира пробив и при 5:4 получи възможност да сервира за място на полуфиналите. Българката обаче не се възползва от открилия се пред нея шанс и загуби подаването си на 30 - 5:5. Последва нов пробив и при 6:5 Пиронкова имаше втора възможност да затвори мача със своя сервис. Този странен сет обаче трябваше да бъде решен с тайбрек, след като Пиронкова направи 2 поредни двойни грешки в 12-ия гейм и допусна поредния пробив.

Тайбрекът не можеше да се развие по-кошмарно и болезнено за българската тенисистка. Радванска поведе с 5:0, а при 6:1 имаше 5 поредни мачбола. Цвети обаче отказа да се предаде и бе много, много близо до феноменален обрат. Пиронкова спаси 4 мачбола и при 5:6 нещата вече не изглеждаха толкова лесни за Радванска. При 5-ия мачбол обаче полякинята имаше огромен късмет. След удар на Радванска изглеждаше, че топката ще се спре в мрежата, но вместо това тя тупна коварно в полето на Цвети, която просто нямаше какво да направи в тази ситуация.