Гергана Баръмова започна с победа на Световното първенство за глухи в София

Голямата надежда на България за медал Гергана Баръмова стартира с победа в индивидуалната надпревара на Световното първенство по бадминтон за глухи в столичната зала "Христо Ботев". Баръмова бе водещ състезател на националния ни отбор по време на отборната надпревара, в която България изпусна медал и завърши на 4-то място. Баръмова, която е олимпийска шампионка, вдигна на крака зрителите в залата след убедителна игра и атрактивна победа над японката Мика Йошида с 2:0 гейма - 21:15 и 21:13.

В битката за медалите участват състезатели от 19 държави, разделени в квалификационни групи по четирима, като само първите двама продължават в следващата фаза на турнира. С победа започна и Людмил Гетов, който победи в много оспорван мач Михаел Рибора от Франция с 21:11, 20:22 и 21:18. Теодор Жеков пък изпрати първият ден от индивидуалното първенство с успех и загуба. Българинът бе надигран от японеца Какиоши Кохей със 17:21 и 17:21, но след това се реваншира след 21:10 и 21:19 над Кок Фанк (Малайзия).

Останалите възпитаници на треньора доц. Анета Янева обаче имаха трудности на старта. Боряна Топчиева загуби с 0:2 (4:21 и 4:21) от японката Шихиро Шинада. В група "К" Емрах Чаушев падна на старта от корееца Сунхо Юнг, а след това бе надигран отново с 0:2 гейма и от Антонио Гаспаруто (Франция). Митко Димитров също намали шансовете си за класиране след 0:2 гейма от Чунг Чен от Китайско Тайпе и загуба със същия резултат от литовеца Игна Резникас.

Във вечерната сесия зрителите ще видят първият мач на Габриела Колицова, смесената двойка Митко Димитров/Боряна Топчиева срещу турски състезатели, както и Теодор Жеков/Силвия Бозева срещу Дабоо/Виякомари (Индия) и Кара/Мервет (Турция) - Никола Тянков/Габриела Колицова. Утре мачовете продължават от 9,00 часа с нови срещи от груповата фаза.