Два спасени мачбола, загубен сет на нула, но все пак победа за Пиронкова

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова започна участието си на турнира на твърди кортове в Истанбул с трудна победа. В първия кръг пставената под №8 в схемата пловдивчанка не взе гейм в първия сет срещу руската квалификантка Маргарита Гаспарян, но после спечели следващите две части с тайбрек, като спаси и 2 мачбола. 27-годишната българка пречупи 110-ата в ранглистата на WTA Гаспарян с 0:6, 7:6 (4), 7:6 (3).

Първият сет бе кошмарен за Пиронкова и тя не успя да вземе дори гейм в него. След края на първата част 42-ата в света българка взе медицински таймаут и се прибра в съблекалнята. Това помогна на българката и тя направи обрат, макар че той не дойде никак лесно.

В четвъртия гейм на втория сет, при 2:1 за Пиронкова, българката имаше точка за пробив при 30:40, но Гаспарян я отрази и взе подаването си за 2:2. В осмия гейм Пиронкова имаше нови два брейкпойнта, при това поредни при 15:40, но отново не съумя да реализира пробив и рускинята изравни за 4:4. Втората част трябваше да се реши с тайбрек и в него Пиронкова започна отлично. Българката поведе с 5:0, но рускинята взе три поредни точки за 3:5. Цвети все пак си осигури три поредни сетбола при 6:3 и вторият бе реализиран. При 4:6 сервиращата Гаспарян направи двойна грешка и вторият сет приключи.

В третата част Пиронкова успя да се пребори за първия си пробив в мача в оспорвания трети гейм и българката го затвърди за аванс от 3:1. После Цвети водеше с 5:3, а при 5:4 сервираше за мача, но точно в този момент допусна пробив и Гаспарян изравни за 5:5. Нещо повече, сервирайки за оставане в срещата при 5:6, Пиронкова трябваше да спасява два мачбола. Първият - при 30:40, а след това и още един. Цвети обаче показа по-голяма стабилност на корта от съперничката си и в двете точки, при които мачът можеше да приключи. Пловдивчанката се добра до тайбрек, а в него, както и в тайбрека на втория сет, веднага пое инициативата и набързо натрупа сериозен аванс от 4:0 точки. 21-годишната Гаспарян намали изоставането си на 1:4, а при 1:6 взе още две точки, но Пиронкова все пак не допусна усложняване на нещата и се класира за втория кръг.

Следващата съперничка на Цвети е японката Куруми Нара. 60-ата в ранглистата азиатка надви рускинята Виталия Дяченко с 6:4, 7:6 (7). Пиронкова и Нара не са играли досега помежду си.