САЩ взе бронза в Световната лига след 3:0 над Полша (ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на САЩ спечелиха бронзовите медали в Световната лига. Момчетата на треньора Джон Спероу надиграха световния шампион Полша с 3:0 (25:22, 25:23, 25:23) в спора за бронза на финалите в Бразилия, игран този следобед пред близо 5000 зрители в зала "Мараканазиньо" в Рио де Жанейро.

Така американците, които са миналогодишните победители в най-комерсиалния турнир, трябваше да се задоволят с брозовите отличия. Това е трети бронзов медал за САЩ в историята, които имат също така 2 титли и едно сребро. От друга страна "Дружина полска" остана на 4-о място, което се случва за трети път. По-късно тази вечер е големият финал в Световната лига между Франция и Сърбия, като един от двата отбора ще спечели титлата за първи път в историята си.

Първият гейм тръгна много добре за САЩ, които бързо поведоха с 8:4. Разликата постепенно нарасна до 13:7 благодарение на отличните атаки на Тейлър Сандър. Въпреки усилията на поляците, САЩ задържаха предимството си и спечелиха гейма с 25:22 след страхотен блок на капитана си Дейвид Лий. Втората част започна с поредица от грешки от начален удар и на двата отбора, но все пак първата техническа пауза дойде при 8:7 за тима на Джон Спероу. След няколко силни атаки на Матю Андерсън "янките" увеличиха преднината си до 14:10. Независимо от страхотната игра на Матеуш Мика "Дружина полска" не съумя да изравни, а САЩ затвори гейма в своя полза при 25:23. Третият гейм бе напълно равностоен до 13:13, след което Полша дръпна след няколко добри блокади на Давид Конарски и Пьотър Новаковски. Поляците продължиха да водят в резултата до 23:19, но тогава на сервис за американците застана Тейлър Сандър. Благодарение на неговите страхотни начални удари САЩ изравни при 23:23, а впоследствие дори спечели гейма с 25:23 след грешка на Полша и мощна контра на Андерсън, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за американския тим стана Тейлър Сандър с 14 точки (3 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака), а Аарън Ръсел добави още 10 точки (2 аса, 50% ефективност в атака и 21% перфектно посрещане) за победата. За поляците резервата Давид Конарски (2 блока и 63% ефективност в атака) и Матеуш Мика (3 аса, 42% ефективност в атака и 32% перфекто посрещанр) реализираха съответно 12 и 11 точки.

САЩ - ПОЛША 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)
САЩ: Мика Кристенсън 3, Матю Андерсън 8, Тейлър Сандър 14, Аарън Ръсел 10, Максуъл Холт 8, Дейвид Лий 6 - Дъстин Уотън-либеро
Старши-треньор: Джон Спероу
ПОЛША: Фабиан Джизга, Бартош Курек 3, Михал Кубяк 3, Матеу Мика 11, Пьотър Новаковски 6, Матеуш Биениек 7 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски 12, Гжегож Ломач, Рафал Бушек 6, Марчин Мозджонек)
Старши-треньор: Стефан Антига.